featured

Bakan Dönmez müjdeyi verdi: Doğu Karadeniz’de petrol bulma ihtimalimiz var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Haber Küresel canlı yayınında açıklamalarda bulundu. Petrol keşiflerine ait konuşan Bakan Dönmez, bir sonraki etapta Doğu Karadeniz olacağı, orada petrol bulunabileceğini belirtti.

“EN BÜYÜK RAKİP REHAVET”

Bakan Dönmez şunları söyledi: “Cumhur İttifakı her halükarda bu seçimin kazananı olmuştur. En büyük rakip rehavet. Biz sandığa sahip çıkarsak bir kahır yaşamada seçimi alacağız. Bir defa daha takviye verme manasında genelde olumlu bir hava var.

“DESTEKLEMENİN TOPLAM MEBLAĞI 40 MİLYAR LİRA”

24 Nisan prestijiyle sistemde kimi yazılım değişikliklerine gereksinimimiz olduğu için 1 hafta kadar okuma yapmadık. Mayıs başı prestijiyle faturalar çıktı. Türkiye’deki abonelerin birinci faturaları bu ayın sonuna kadar gidecek. Her vatandaşımız bundan yararlanmış olacak. Bu 1 yıllık desteklemenin toplam meblağı 40 milyar lira olacak.

“DOĞU KARADENİZ’DE PETROL BULMA İHTİMALİMİZ VAR”

Karadeniz’de çalışmalar devam ediyor, edecek. Yeni alanlarda keşif maksatlı sondajlarımızı da yapacağız. Yüklü olarak Zonguldak açıklarında çalışıyoruz. Ordu açıklarındaki sismik çalışmalarımızı tamamladık. Bir sonraki basamakta Doğu Karadeniz’e gideceğiz. Orada petrol bulma ihtimalimiz var. Trabzon-Rize açıklarında bir sondajımız daha olacak. Batı’dan Doğu’ya potansiyel görülen her yere girilecek.

“GABAR’DA ÇALIŞMALARIMIZA 4 YIL EVVEL BAŞLADIK”

Gabar’daki çalışmalarımıza 4 yıl evvel başladık. Dünyanın en kaliteli petrolü Gabar’da çıktı. Niye son yıllara kaldı? Bunun seçim yatırımıyla bir ilgisi yok. Son 5-6 yıldır bu bölgedeyiz, terör nedeniyle daha önce giremedik. Biz artık oralara inançlı bir halde gidebiliyoruz. Terör faaliyetlerinin yalnızca ülkeyi bölmek için değil, yer altı kaynaklarının kullanımına pürüz olmak için de olduğunu görüyoruz. Biz yeni keşiflere de imza atabiliriz Cudi ve Gabar’da. Dün prestijiyle şehit öğretmen Aybüke Yalçın 2. kuyunun sondaj çalışmalarına başladık. Oradan da bir üretim haberi gelebilir. Güçlendirilmiş parlamenter sistemin çok uygun olacağını söylüyorlar. Türkiye bunu denedi, hiçbir artısı yok. Türkiye bu türlü bir sisteme sahip olduğu için son derece şanslı. Artık güçlü bir meclisimiz var. Güçlü meclise güçlü lider yakışır.

“YERLİ GAZ, ARZ GÜVENLİĞİNİ GÜÇLENDİRDİ”

Enerji bugün hava, su kadar değerli. Son yıllarda çabucak her vilayetimize doğal gaz götürdük. Güçsüz hayatı sürdürmek mümkün değil. 1986’da almaya başladık Rusya’dan gazı. Biz Türk Akımını yapmamış olsaydık, gazı Karadeniz’in altından Rusya’dan direkt almamış olsaydık sorunla karşı karşıya kalabilirdik. Türkiye bugüne kadar başlamış olduğu her projeyi vaktinde bitirdi. Yerli gazımız arz güvenliğimizi güçlendirmiş oldu. Üretilebilecek fazla gazın yurt dışı pazarına satışıyla ilgili bir fırsat da elde etmiş olduk. DSİ aslında projeyi bitirdi. Su tutma süreçleri yapılıyor şu anda. Tahminimce 1-2 ay içerisinde deneme üretimleri artık başlayabilir. Üzerinde yıllarca çalıştığımız projelerimizden biri bu.”

Bakan Dönmez müjdeyi verdi: Doğu Karadeniz’de petrol bulma ihtimalimiz var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir