featured

Bakan Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın başına getirmek istediği Hafize Gaye Erkan ile görüştü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, evvelki gün Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni Kabine üyelerini kamuoyuyla paylaştı. Hazine ve Maliye Bakanlığı misyonuna Mehmet Şimşek getirilirken, deneyimli isim vazifesi dün bakanlıkta gerçekleşen dönem teslim merasimiyle Nurettin Nebati’den devraldı.

ŞİMŞEK KENDİ TAKIMINI KURMAK İSTİYOR

Mehmet Şimşek’in merasimde sırasında yaptığı konuşmadaki sözleri “Bağımsız kararlar alabilir” yorumlarına neden olurken, Şimşek’in ekonomi idaresini de baştan başa değiştirmeye karar verdiği tabir edildi.

HAFİZE GAYE ERKAN İLE ANKARA’DA GÖRÜŞTÜ

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu ile yola devam etmek istemeyen Şimşek’in başındaki isminse yurt dışında değerli bir finans mesleğine sahip olan Hafize Gaye Erkan olduğu ve Şimşek’in bugün genç ekonomistle bugün Ankara’da bir ortaya geldiği öğrenildi. Erkan’ın kısa müddet içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edileceği ve atanması halinde Merkez Bankası tarihindeki birinci bayan lider olacak.

HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olmasının akabinde eğitimine Amerika Birleşik Devletleri’nde devam etti ve orada finans alanında çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst seviye yöneticilik yaptı. Birtakım iktisat mecmuaları tarafından dikkat çeken genç ekonomistler ortasında gösterildi.Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden ikincilik ile mezun oldu ve üniversite imtihanında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sanayi Mühendisliği kısmına 26’ncı olarak girdi. Kısmını birincilikle tamamladı ve akabinde Princeton Üniversitesi’nden kabul edilerek yurt dışına taşındı.

9 ÜNİVERSİTEDEN BURS TEKLİFİ ALDI

Erkan’a ortalarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California’nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi geldi. Erkan, tercihini Princeton’dan yana kullandı. Böylelikle her yıl yalnızca 2 şahsa verilen ‘Onursal doktora’ bursu karşılığında Erkan, bir konut, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı’ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu. Princeton’da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan birinci öğrenci olma muvaffakiyetini gösterdi. Bu sayede ülkedeki “en genç finans profesörü” unvanını elde etmiş oldu. Daha sonra Harvard Business School’da idare bilimleri ve Stanford Üniversitesi’nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

GOLDMAN SACHS’DA BAŞLADI

Sektöre Princeton’daki eğitimini tamamlamasının akabinde, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs’da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalıştı ve akabinde o periyot yaşadığı sorunlar yüzünden devlet yönetimine geçmiş bir banka olan First Republic Bank’da yönetici olarak çalışmaya başladı. Bankada başarılı bir mesleğe imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynadı. Bu sayede bankanın zirve yöneticilerinden biri pozisyonuna geldi. Erkan ayrıyeten ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.’da iki yıl idare şurası üyeliği yaptı, hala daha global finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan’da idare şurası üyesi olarak yer almaktadır.

Bakan Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın başına getirmek istediği Hafize Gaye Erkan ile görüştü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir