featured

Bakan Özhaseki olası İstanbul depremi için kolları sıvıyor: Projeleri paylaşacağım, Ekrem Bey’le de prensipte anlaştık

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat sarsıntılarının yaraları sarılırken 11 vilayette devam eden konut projelerine ait son durumu Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki aktardı. Mümkün İstanbul sarsıntısına karşı harekete geçilmesi gerektiğini söyleyen Özhaseki, “İstanbul’da her sokakta 2 bina yıkıldığında bütün sokaklar trafiğe kapanır. Kocaman hapishane olur. Bin bir türlü salgın hastalıkla karşılaşırsınız. Bir an evvel yapmamız gerekiyor. Birkaç proje hazırladım, önümüzdeki periyotta Meclis’te paylaşacağım. Ekrem Beyefendi geldi onunla da prensipte anlaştık.” tabirlerini kullandı.

“İSTANBUL KOCAMAN BİR HAPİSHANE OLUR”

Bakan’ın açıklamalarından satır başları şu halde: “En büyük kaygımı söyleyeyim. Birinci bakanlık yaptığım devirde durmadan İstanbul sarsıntısına kafayı takmıştım. Arkadaşlarımız ‘İkide bir İstanbul sarsıntısı deyip durmasın’ demişti. Nitekim zelzele olacaksa 7’nin üzerinde şiddetli bir sarsıntı. İstanbul’da 1,5 milyon riskli, 600 bini birinci etapta yıkılacak üzere gözüküyor. 900 bini tahminen yönetim edebilir. Bunun manası şu; şunu diyemezsiniz; 600 bin de gitsin diyemezsiniz. Her sokakta 2 bina yıkıldığında bütün sokaklar trafiğe kapanır. 600 bin bina yıkılınca altyapı ölür, doğalgaz kesilir. Trafik olduğu üzere durur. Suyu kesmek zorundasınız, elektriği keserseniz, kanalizasyon akmaz. Kocaman hapishane olur. Binbir türlü salgın hastalıkla karşılaşırsanız. Bizim bir an evvel yapmamız gerekiyor.

“DEPREM SAĞ PARTİ SOL PARTİ DİNLEMİYOR”

Birkaç proje hazırladım, önümüzdeki devirde Meclis’te paylaşacağım. İstanbul’a gidip paydaşlarla paylaşacağım. Bu İstanbul’u sarsıntıya hazırlama projesi. Zelzele sağ partili, sol partili dinlemiyor. Siyaset buralara girmemesi lazım. Ekrem Beyefendi geldi, onunla da prensipte anlaştık. Sonra bunu topluma anlatacağız. İstanbul’da 150 bin Anadolu, 200 konut civarında İstanbul yakasında hazırladığımız rezerv alan var. Bir an evvel konut üretimine başlayacağız.”

Bakan Özhaseki olası İstanbul depremi için kolları sıvıyor: Projeleri paylaşacağım, Ekrem Bey’le de prensipte anlaştık

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir