featured

Bakan Şimşek, bu hafta ülkeye yapılan 3 yatırımı sıralayıp “Rahat olun” mesajı verdi: Bu işlemler attığımız adımlara güveni gösteriyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine Ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in vazifeye gelmesinin akabinde ekonomi siyasetlerinde yaşanan değişiklik meyvelerini vermeye başladı. Yeni iktisat idaresiyle birlikte Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi, 398 baz puana düşerek 8 Kasım 2021’den bu yana en düşük düzeye inerken, yabancı yatırımcıların da ülkeye ilgisi arttı. Toplumsal medyadan yaptığı İngilizce paylaşımla, bu hafta ülkeye yapılan 3 yatırımı örnek gösteren Şimşek, “Rahat olun” bildirisi verdi.

Şimşek’in paylaşımı şöyle:

“Yatırımcıların Türk varlıklarına olan ilgisinde bir artış görmekten memnuniyet duyuyoruz. Önümüzdeki üç yıl içinde artması beklenen GCC ülkelerinden gelen DYY girişlerine ek olarak, öz sermaye ve borç mutabakatlarında bir artış gördük. Yakın vakitte kamuya duyurulan birkaç sürecin altını çizmek isterim:

  • İlk olarak, Yapı Kredi paylarının bu hafta kurumsal yatırımcılara başarılı bir halde arzı:

– 250mn $ – son 3 yıldaki en büyük özsermaye arzı

– 5 kattan fazla talep

– 40’a yakın ABD ve Avrupalı ??Yatırımcı (çoğunlukla uzun vadeli ve kimi hedge Fonlar).

  • İkincisi, MNG Kargo’nun bu hafta DHL tarafından satın alınması.
  • Üçüncüsü, geçen hafta Ronesans Güç ile TotalEnergies ortasındaki paydaşlık.

“TÜRKİYE’YE DUYULAN İTİMADI GÖSTERİYOR”

Tüm bu süreçler, Türkiye’ye ve sağlam makroekonomik siyasetler uygulama gayretlerimize duyulan inancı göstermektedir. Türkiye’ye yapılacak uzun vadeli yatırımlar, politikalarımızı destekleyecek, Lira’da istikrara kavuşacak ve son periyotta başlatılan mali ve nakdî sıkılaştırmanın büyüme üzerindeki tesirinin daha hafif olmasını sağlayacaktır.”

Bakan Şimşek, bu hafta ülkeye yapılan 3 yatırımı sıralayıp “Rahat olun” mesajı verdi: Bu işlemler attığımız adımlara güveni gösteriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir