featured

Bakanlık, büyük tepki çeken akaryakıt zammını böyle savundu: Avrupa’da en ucuz 4’üncü ülke konumundayız

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akaryakıta ÖTV artışını içeren karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlandı. Karara nazaran; akaryakıtın litresinde 2,52 TL olan ÖTV 7,52 TL’ye, motorinde 2,05 TL olan ÖTV ise 7,05 TL’ye yükseldi. ÖTV artışından sonra motorinin litresi 33 lirayı geçti, akaryakıt 35 liraya dayandı. Büyük reaksiyon çeken bu karar sonrası bir açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin Avrupa ülkelerine kıyasla akaryakıtta ve motorinde Avrupa’da en ucuz 4’üncü ülke pozisyonunda olduğuna vurgu yaptı.

Konuyla ilgili Bakanlıktan yapılan açıklama şu halde;

“Birincisi, yapılan artış ile sarsıntının yol açtığı ek maliyetlerin bütçe üzerindeki tesirini bir ölçü azaltmak hedeflenmiştir. Düzenleme, bu eserlerin ithal eserler olması sebebiyle dolaylı olarak cari açığı denetim altına almaya da takviye verecektir.

“2016 YILINDAN BERİ VERGİ ARTIŞI YAPILMAMIŞTIR”

İkinci olarak, maktu olan bu vergilerde memleketler arası petrol fiyatları ve döviz kurundaki artışlara karşın 2016 yılından itibaren bugüne kadar neredeyse hiç vergi artışı yapılmamıştır. ÖTV meblağları, maktu olması hasebiyle enflasyon karşısında erimiştir. Bunun sonucunda, akaryakıt eserlerinden alınan ÖTV’nin; 2016 yılında GSYH içindeki hissesi yüzde 4,58 iken 2022 yılında yüzde 2,80’e, vergi gelirleri içindeki hissesi ise 2016 yılında yüzde 26,23 iken 2022 yılında yüzde17,84’e düşmüştür. Kelam konusu eserlerden en çok tüketilen akaryakıt, motorin ve LPG’de, KDV dahil satış fiyatındaki vergilerin oranı yüzde 50’lerin üzerinde iken yeni yapılan artışa karşın 38,5 düzeyinde kalmıştır.

“AVRUPA’DA EN UCUZ 4’ÜNCÜ ÜLKE KONUMUNDAYIZ”

Diğer eserlerde de bu eserlerin ÖTV meblağlarında yapılan artış oranları temel alınarak artış yapılmıştır. Artışlar, 2016 yılından itibaren meydana gelen enflasyon artışının çok altındadır. Yapılan artışa karşın ülkemiz hala akaryakıtta de motorinde de Avrupa’da en ucuz 4’üncü ülke pozisyonundadır. Hudut komşumuz Yunanistan’da akaryakıt 2,057 dolar, motorin 1,861 dolar iken vergi artışları sonrası ülkemizde akaryakıt 1,303 dolar, motorin ise 1,239 dolardır.”

Açıklamada ayrıyeten, Avrupa ülkelerindeki akaryakıt ve motorin fiyatlarına da yer verildi;

Bakanlık, büyük tepki çeken akaryakıt zammını böyle savundu: Avrupa’da en ucuz 4’üncü ülke konumundayız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir