featured

Balkanlar’da savaş çanları çalıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki liderle peş peşe görüşüp “Diyalog” çağrısı yaptı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sırbistan ile Kosova ortasında tansiyon yine tırmanıyor. Kosova’yı kendi toprağı olarak gören Sırbistan, bu ülkenin sonuna ordu mensuplarını konuşlandırmaya karar vermesi bölgede krize neden oluyor.

ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ

Bu gelişme sonrası bölgede tansiyonun yükselmesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile telefonda görüştü.

AÇIKLAMA YAPILDI

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ve Kosova Başbakanı Kurti, görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yine Cumhurbaşkanlığına seçilmesi hasebiyle tebriklerini iletti.

“DİYALOG” DAVETİNDE BULUNDU

İkili ilgiler ve bölgesel bahislerin da değerlendirildiği görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova’nın kuzeyindeki gelişmelere ait, bölgede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesinin yegane prosedürünün diyalog sürecinde ilerleme sağlanması olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak diyalog sürecinde üzerlerine düşen katkıyı vermeye hazır olduklarını tabir etti.

SON TANSİYON NE ÜZERİNE ALEVLENDİ?

Olaylar Sırpların çoğunlukta olduğu kuzey kesimde yaşanıyor. Kasım 2022’de idari işçi, yargıçlar ve polis memurları da dahil olmak üzere bölgedeki Sırp yetkililerin toplu istifasının akabinde, Sırplar, bölgede geçen ay yapılan lokal seçimleri boykot etti. Boykot üzerine iştirak düşük olmasına karşın seçilen etnik Arnavut belediye liderleri geçtiğimiz cuma günü Kosova çevik kuvvet polisinin takviyesiyle makamlarına yerleşmek istedi. Lakin seçim sonuçlarını kabul etmeyen Sırplar yeni belediye liderlerinin binaya girmelerini engellemeye çalıştı. Çıkan gerginlik üzerine polis Sırpları dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Bunun üzerine NATO bölgeye ek asker gönderdi. Pazartesi günü Sırplarla NATO barış gücü askerleri ortasında şiddetli çatışmalar yaşandı. 50’den fazla Sırp ile 30 NATO askeri yaralandı.

ANLAŞMAZLIK NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Nüfusun çoğunluğunu etnik Arnavutların oluşturduğu Kosova 2008 yılında bağımsızlığını ilan etti. Sırbistan, Kosova’nın bağımsızlığını tanımıyor ve resmi olarak denetimi altında olmamasına rağmen hala kendi topraklarının bir kesimi olarak görüyor. Kosova’nın bağımsızlığını ortalarında Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu 100 kadar ülke tanıdı. Rusya ve Çin ise Sırbistan’ın yanında yer alarak bağımsızlığı tanımayı reddetti.

Bağımsızlık çıkmazı tansiyonu giderek arttırdı ve 1990’lardaki kanlı savaşların sonrasında Balkanların tam istikrara kavuşmasının önünde pürüz oluşturdu.

ANLAŞMAZLIĞI ÇÖZMEK İÇİN HANGİ ADIMLAR ATILDI?

Taraflar ortasında ortak yer bulmak için daima memleketler arası platformda efor gösteriliyor, fakat bugüne kadar kapsamlı bir mutabakata varılamadı. Avrupa Birliği yetkilileri bağların olağanlaştırılması için müzakerelere aracılık etti. Bu müzakereler sırasında birçok muahedeye varıldı. Üke içinde hür sirkülasyon hakkı üzere birtakım alanlarda ilerleme kaydedildi, lakin öbür alanlarda mutabakatların kararları ender olarak uygulamaya geçti. Kosova aralık ayında Avrupa Birliği üyeliği için resmen müracaatta bulundu. Sırbistan da aday ülke olarak AB’ye iştirak müzakereleri yürütüyor.

Balkanlar’da savaş çanları çalıyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki liderle peş peşe görüşüp “Diyalog” çağrısı yaptı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir