featured

Bayiler neden pahalı satıyor? Chery Türkiye’ye sorduk!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yıllarda Çinli araba üreticileri dünya pazarında giderek daha fazla varlık göstermeye başladı. Bu kapsamda, Chery Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Ahu Turan ile röportaj gerçekleştirdik.

Bayiler neden değerli satıyor? Chery Türkiye’ye sorduk!

Avrupa pazarı hakkında, adım adım ilerleyeceklerini ve çabuk etmediklerini belirttiler. Avrupa pazarının güçlü olduğunu ve hakikat adımların atılması gerektiğini vurguladılar.

Avrupa’da karşılaşabilecekleri sıkıntılar konusunda, Avrupa’nın rekabetçi bir pazar olduğunu söz ettiler. Alman üreticilerden ilham almaya çalıştıklarını belirterek bilhassa Audi ve Volkswagen’i örnek gösterdiler.

Çin’de “Çin’de, Çin için” sloganını kullandıklarını söyleyen Chery yetkilileri, tahminen bir gün Türkiye ve Avrupa için de bir slogan kullanabileceklerini lisana getirdi. Şimdilik yatırımın büyüklüğünü açıklamadılar fakat burada üretilecek modellerin satışlarının yüzde 15’ini kapsayabileceğini belirtti.

Chery, şu anda Türkiye’de 3 model satışı gerçekleştiriyor. Yakın gelecekte sedan modeli Arizzo 8’in yanı sıra elektrikli Omoda 5 ve Jetour modelleri de Türkiye pazarında yerini alacak. Ayrıyeten Tiggo 5 de B segmentinde piyasaya sürülecek.

Şirketin premium segmentteki temsilcisi Exeed’in Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konusunda şimdi bir planlama yok. Lakin öncelikle Türkiye’deki pazar hisselerini yüzde 7’ye yükseltmeyi hedefliyorlar. Bu amaca ulaştıktan sonra, Exeed’in pazarlanması için güçlü bir yer oluşturmayı planlıyorlar.

Şirket, Omoda yahut Tiggo üzere modelleri farklı markalar haline getirme kanısı taşımıyor. Lakin, model ailelerinin büyümesi durumunda bu seçeneğin masaya yatırılması mümkün olabilir. Bilhassa spesifik bir eser gamının talep görmesi, onu markalaştırmalarına yardımcı olabilir.

Chery, Avrupa pazarı için üretim yeri konusunda farklı planlar yapıyor ve Türkiye bu planların merkezinde yer alıyor. Lakin, yatırım için güçlü bir pazar hissesine gereksinimleri olduğunu belirtiyorlar. Bölgede öbür üreticilerin de üretim yaptığı Türkiye’nin, yatırım için hayli düzgün bir seçenek olduğunu düşündüklerini de ekliyorlar.

Bayiler neden pahalı satıyor? Chery Türkiye’ye sorduk!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir