featured

Belçika’da hem mahkumlar hem cezaevi çalışanları aynı nedenle grev başlattı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belçika”nın Anvers kentindeki Merksplas Cezaevi”nde bir mahkum, dün gece geç saatlerde hücresini ateşe verdi ve gardiyanların müdahalesiyle yaralı kurtuldu.

HEM MAHKUMLAR HEM ÇALIŞANLAR ŞİKAYETÇİ

Bu olay üzerine bugün cezaevi çalışanları 24 saatlik grev başlattı, tıpkı cezaevinde bunun son bir yılda yapılan 19”uncu grev olduğu belirtildi. Hem mahkumların hem çalışanların cezaevindeki şartlardan şikayetçi olduğu öğrenildi.

2016”DA MAHKUMLAR BAŞKALDIRMIŞTI

2016”da kelam konusu hapishanede 200 kadar mahkum başkaldırmış, tüm yapının ateş aldığı büyük bir yangın çıkmıştı. Belçika”da cezaevlerindeki elverişsiz şartlar sık sık ülke gündeminde yer alıyor. Sene başında ülke genelinde cezaevi çalışanları fiyatlarının ve çalışma şartlarının güzelleştirilmesi üzere taleplerle bir günlük greve gitmişti.

Avrupa Kurulu İşkenceyi ve İnsanlık Dışı yahut Aşağılayıcı Muamele ve Cezayı Tedbire Komitesi (CPT), 29 Kasım 2022”deki raporunda, Belçika”daki cezaevlerinde çok kalabalık, yetersiz sıhhat ve paklık hizmetleri ile mahkumlar ortası şiddet üzere süregelen sıkıntılar olduğunu bildirmişti.

Kaynak: AA / Selen Temizer – Dünya
Belçika’da hem mahkumlar hem cezaevi çalışanları aynı nedenle grev başlattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir