Bill Gates’ten büyük şirketleri korkutan açıklama!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son devirde bilhassa ChatGPT’nin tanıtılması ile birlikte yapay zekanın geldiği nokta da gözler önüne serilmiş oldu. ChatGPT’nin başarısı üzerine birçok şirket de yapay zeka çalışmalarını hızlandırmış durumda. Birçok büyük şirket çalışmalarına devam ederken, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’ten de kıymetli açıklamlar geldi.

Yapay zeka teknolojisi birçok iş alanını tehdit ediyor

Bill Gates, yapay zeka teknolojisi alanında yapılacak çalışmalar ile gelecekte beşerler için belli misyonları yerine getirebilecek dijital araçların yolunun açılacağına inanıyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanıcı davranışları ise kökten değişebilir.

Bill Gates, yapay zeka asistanlarının gelişmesi ile birlikte kullanıcıların bir daha tarayıcılar üzerinden arama yapmayacağını ve Amazon üzere alışveriş sitelerine giriş yapmayacağına inanıyor. Ünlü iş insanı bu açıklaması ile birlikte başta Google ve Amazon olmak üzere birçok şirketin işleyişinin büyük ölçüde değişebileceğini söz ediyor.

Yapay zeka teknolojisinin gelecekte çok daha gelişeceğini tabir eden Gates, dijital asistanların bir kişinin muhtaçlıklarını, alışkanlıklarını anlayabileceğini ve okumak için vakti olmayan şeyleri onun yerine okuyabileceğini de kelamlarına ekledi. Bill Gates lakin bu teknoloji için biraz daha vakit gerektiğine inanıyor.

Gates, yapay zeka teknolojisinin uzaydaki yenilikleri hızlandıracağını ve daha gelişmiş ilaç geliştirmeye yol açacağını söyleyerek Bill & Melinda Gates Vakfı’ndaki çalışmaları ile ilgili sıhhat çalışmaları hakkında da bilgi verdi. İnsan beyninin iç işleyişi bilim adamları için hala bir gizem olsa da, Microsoft’un kurucu ortağı, insanlığın Alzheimer üzere hastalıkları tedavi etmek için faydalı ilaçlar yaratmaya yaklaştığına inanıyor.

Bill Gates ayrıyeten yapay zeka teknolojilerinin yükselişi ile beyaz yakalı çalışanların da işlerinden olabilecğini ima etti. Gates bunun yanı sıra şirketler için insan çalışanlardan daha ucuza gelecek olan insansı robotların mavi yakalı çalışanları da büyük ölçüde etkileyeceğine inandığını kelamlarına ekledi.

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, yapay zeka teknolojisinin gelişmesi ile dünyada büyük bir değişimin yaşanacağına inanıyor. Pekala siz Bill Gates’in açıklamaları ve yapay zeka teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bill Gates’ten büyük şirketleri korkutan açıklama!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir