featured

Bir popüler uygulama daha Windows 7 ve 8 için desteği kesti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Microsoft, Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri programını geçtiğimiz Ocak ayında sonlandırdı Windows 7, 8/8.1’e veda etti. Edge ve Chrome üzere büyük tarayıcılar da işletim sistemlerine yönelik dayanağı sonlandırmayı tercih ederken, Mozilla farklı bir karar alarak Firefox’a genişletilmiş takviye sundu. Lakin Windows 7/8 için Firefox dayanağının sonuna gelindiğini açıkladı.

Mozilla Firefox, Windows 7 ve 8/8.1 dayanağını sonlandırıyor

Microsoft’un popülerliğini sürdüren fakat tıpkı vakitte eskiyen iki işletim sistemi Windows 7 ve 8/8.1 için bir uygulama daha dayanağını sonlandırdı. Mozilla Destek’in son duyurusuna nazaran, Firefox 115 sürümü eski işletim sistemlerinde Eylül 2024’e kadar kullanılabilecek.

Mozilla aslında birinci olarak eski işletim sistemlerini de desteklemeyi amaçlıyordu. Lakin Firefox’u eski sistemler için muhafazanın maliyetli hale geldiğini ve Microsoft’un resmi takviyesi olmadan kullanıcı güvenliğinin tehlikede olduğunu kabul etti. 2024’ten sonra güncelleme yalnızca Windows 10 ve 11’e sunulacak.

Windows 7 ve 8/8.1’in pazar hissesi yaklaşık yüzde 5 civarında. Lakin Mozilla, “önemli sayıda kullanıcının” bu işletim sistemlerinde Firefox’u kullanarak internete erişmeye devam ettiğini söyledi. Bu yüzden eski sürümlerin birkaç ay daha çalışır durumda kalacağını bildirdi.

Resmi dayanak Eylül ayında bitiyor olmasına karşın, bu tarihten sonra da Firefox kullanabileceğinizi hatırlatalım. Fakat güvenlik güncellemelerinin ve yeni özelliklerin bu sürümler için sunulmayacağını bilmeniz gerekiyor.

Windows 8 dayanağının 2016 yılında resmi olarak durdurulduğunu hatırlatmak gerekiyor. 2013 yılında tanıtılan Windows 8.1 ise sekizinci yaşına girmesiyle birlikte rafa kaldırılan bir öteki işletim sistemi oldu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bir popüler uygulama daha Windows 7 ve 8 için desteği kesti!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir