featured

Bir sen eksiktin: Amazon’da yapay zeka dönemine geçiş yapıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka trendine arama motorları, işletim sistemleri derken alışveriş siteleri de katıldı. Amerika’da kurulan ve akabinde tüm dünyada satış yapmaya başlayan Amazon, eserleriyle alakalı içeriklerde yapay zeka eklentisini kullanmaya başladı. Bu eklenti ile kullanıcıların alışveriş tecrübelerinin arttırılması hedefleniyor. İşte Amazon ve kullandığı yapay zeka uygulaması hakkında detaylar…

Amazon eser yorumlarını yapay zekaya düzenletiyor!

Amazon, yapay zeka (AI) kullanarak birtakım listelemeleri için kıymetlendirme özetleri oluşturma yoluna gitti.Bu yaklaşımın hedefinin sınırsız kullanıcı incelemesi ortasında dolaşmak istemeyen ve vakti kısıtlı müşteriler için alışveriş tecrübesini hızlandırmak olduğu belirtildi. Yani müşteriler tek tek eser yorumlarını okumak yerine yapay zekanın hazırladığı ortak değerlendirmeyi inceleyerek eser hakkında fikir sahibi olacak.

Mark Wieczorek, New York City merkezli pazarlama ajansı Fortress Brand’in baş teknoloji sorumlusu olarak bu özelliği fark etti. Wieczorek, örnekleri arttırmak gayesiyle “Bu özetler müşteri incelemeleri metinleriyle yapay zeka tarafından oluşturulmuştur” biçiminde bir not içeren bir özet paylaştı. Hatta buna ek olarak Amazon’da satılan bir hava temizleyici için yapay zekanın hazırladığı inceleme yorumunu da paylaştı.

Hava temizleyici için Amazon AI tarafından oluşturulan kıymetlendirme metniyse şöyle:

“Bu hava temizleyici, müşterilerden çeşitli istikametlere yönelik olumlu geri bildirimler almıştır. Birçok müşteri, havayı temizleme ve hava kalitesini güzelleştirme yeteneğini takdir etmiş, hatta kimileri onu en üstün hava temizleme aygıtı olarak tanımlamıştır. Ayrıyeten, kokuları giderme konusunda da tesirli olan eser, şık dizaynıyla müşterilerin beğenisini kazanmıştır. Bununla birlikte, birtakım müşteriler, alerjileri ve astımı azaltmadaki aktifliği konusunda farklı görüşler lisana getirmişlerdir.”

Şu anda yalnızca Amazon’un taşınabilir sitesinde ve belli eserlerde yapay zeka tarafından oluşturulan özetler bulunmakta. İlerleyen süreçlerde daha fazla eserde özelliğin kullanılması bekleniyor. Ayrıyeten Amazon, yeni özelliğe ait rastgele bir resmi duyuru yapmasa da, geniş kapsamlı olarak bildirilen bir açıklamada, “Amazon’un tüm işletmelerinde üretken yapay zekaya değerli ölçüde yatırım yaptığını” belirtmiştir.

Bu yatırım müşteri yorumlarını toparlamakla birlikte umarız ki geçersiz yorumlarında önüne geçer. Çünkü birçok satıcı eserlerini âlâ göstermek ismine kendi isimlerine siparişler oluşturup eserlere âlâ yorumlar yazıyorlar. Halbuki bu yorumların büyük çoğunluğu düzmece. Bilhassa kullanıcıları mağdur eden bu yorumlar sebebiyle birçok kullanıcı parasını boş yere harcıyor.

Bir sen eksiktin: Amazon’da yapay zeka dönemine geçiş yapıyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir