featured

Birinin iPhone’unuzu izlediğini nasıl anlarsınız? İşte dikkat edilmesi gereken 5 işaret!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple ekosisteminin temelini oluşturan aygıtlar elbet iPhone’lardır. Bunu kanıtlamak gerekirse ekosistemin öbür kesimlerini oluşturan Watch, Air Pods, Air Tag üzere aygıtların hepsi aslında iPhone için tasarlandı. Mac, MacBook, iPad üzere öteki cihazlarsa günden güne büsbütün iPhone’lar ile uyumlu hale getiriliyor. Pekala hayatınızın merkezine yerleşen bir akıllı telefonun izlenip izlenmediğini nasıl anlarsınız? İşte “5 adımda iPhone’unuzun izlendiğini nasıl anlarsınız?” rehberimiz…

5 adımda iPhone’unuzun güvenliğini test edin!

Bu 5 adımdaki unsurları aygıtınızda denetim ederek iPhone’unuzun izlenip izlenmediğini anlayabilirsiniz.

1- Apple Kimliğinizi denetim edin!

Bir iPhone’a daha doğrusu rastgele bir Apple aygıt erişmenin en kolay yolu aygıtın bağlı olduğu Apple Kimliği’ni ele geçirmektir. Apple Kimliği ele geçirilmiş bir Apple aygıtına erişebilmek mümkündür. Bunu denetim etmek için Apple tarafından gönderilen e-postalarla başlamalısınız.

Apple’ın size bilmediğiniz bir aygıtta Apple Kimliği hesabınızın açılmasıyla alakalı bir e-posta yollayıp yollamadığına bakın. Daha sonrasındaysa oturum açılan aygıtları denetim edin. Bilmediğiniz yahut kuşkulu olarak tanımladığınız cihazlarıysa Apple Destek’e bildirin.

2- Aile Paylaşımı ve FindMy

Apple aygıtlara erişmek için öbür yollardan biri de “Aile Paylaşımı” ve “FindMy” özelliğidir. Aile paylaşımı özelliği alınan abonelikleri, satın alma süreçlerini, fotoğrafları, fotoğraf albümlerini, pozisyonları, takvimleri ve daha fazla datayı bağlı olan Apple hesapları ortasında transfer eder. Bilhassa ebeveynler ortasında sevilen bu özellik sayesinde çocukların telefonları denetim edilebilir hale geliyor.

Bu iki özelliğin açık olup olmadığını ve kimlerle paylaşım yapıldığını denetim edin. Ekseriyetle güncellemelerden sonra hesapları sistem otomatik olarak yüklemektedir. Fakat yükleme esnasında berbat niyetli bir kişi kendi hesabını da ekleyebilir. Tanımadığınız yahut kuşkulu bulduğunuz bir aygıt fark ederseniz “Ayarlar>Apple Kimliğiniz>Aile Paylaşımı sekmesinden aygıtı çıkartabilirsiniz.

3- Mikrofon ve kamera izinleri

Birçoğumuz yeni uygulama yükledikten sonra çokta fazla önemsemeden her şeye müsaade veriyoruz. Bunların ortasında mikrofon ve kamera da yer almakta. Lakin korkmayın. Apple size kamera ve mikrofonunuzun ne vakit faal olarak kullanıldığını göstermekte.

iPhone’unuzun modeline nazaran sağ yahut sol üstte iki adet renkte daire çıkar. Bunlardan birincisi kameranız açıldığında ortaya çıkan yeşil daire başkasıysa mikrofon açıldığında ortaya çıkan turuncu daire. Mikrofon yahut kamerayı kullanmadığınız vakitlerde üst köşelerde bu dairelerden rastgele biri yanıyorsa Apple Dayanak ile bağlantıya geçip durumu anlatın.

4- Garip güç tüketimi

Eğer casus bir yazılım tarafından izleniyorsanız bu uygulama daima olarak art planda çalışacaktır. Uygulamanın çalışıp çalışmadığını hatta siz aygıtınızda yüklü olup olmadığını bile bilemezsiniz. O art tarafta sessiz sedasız duracaktır. Fakat güç tüketiminden durumu fark edebilirsiniz. Eskiye nazaran aygıtınızın şarjı daha süratli bitiyorsa casus bir yazılım olabilir. Tekrar bu durumda da Apple Dayanak ile irtibata geçin. Onlar aygıtınızın içerisine girerek bu yazılımı tespit edebilirler.

5- Rastgele yaşanan açılıp kapanmalar

Eğer iPhone’unuz son vakitlerde daima kendi kendine açılıp kapanıyorsa yazılımsal bir kusur olabilir. Yahut art planda çalışan casus yazılımlar kendini açık etmemek için telefonu tertipli aralıklarla tekrar başlatıyor olabilir. Bu biçim durumlarda da Apple Takviye sizlere yardımcı olacaktır.

Peki siz “5 adımda iPhone’unuzun izlendiğini nasıl anlarsınız” rehberimiz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Birinin iPhone’unuzu izlediğini nasıl anlarsınız? İşte dikkat edilmesi gereken 5 işaret!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir