featured

BMW iX’i ilk defa servise götürdük!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli araçların popülerliği artarken, potansiyel müşterilerin bir telaşı de araç servis maliyetidir. Elektrikli araçların tamir, bakım ve servis maliyetleri hakkında BMW iX’i Borusan Yetkili Servisi’ne götürdük ve maliyetlere göz attık.

BMW iX’i birinci kez servise götürdük!

Elektrikli araçların mekanik yapısı, içten yanmalı motorlu araçlara nazaran daha kolaydır. Elektrikli araçlarda, motor, şanzıman ve egzoz sistemi üzere bileşenler yoktur. Bu, birçok mekanik sorunu ortadan kaldırır ve servis maliyetlerini azaltır.

Araçların frenlerinin aşınma oranı daha düşüktür zira regeneratif frenleme sistemi kullanılır. Bu sistemde fren pedalına basıldığında, araç kinetik gücü elektrik gücüne dönüştürülerek bataryalara depolanır. Bu da frenlerin daha az aşınmasına ve daha az bakıma muhtaçlık duyulmasına neden olur.

Yağ değişimleri ve hava filtresi değişimleri üzere bakım süreçleri gerektirmez. Elektrikli araçların bataryaları nizamlı olarak bakım gerektirir lakin bu süreç, içten yanmalı motorlu araçlara nazaran daha az maliyetlidir.

Elektrikli araçların daha az hareketli modülü olduğundan, mekanik arızaların oluşma riski de daha düşüktür. Bu da, servis maliyetlerini düşürür.

Elektrikli araçların servis maliyetleri, içten yanmalı motorlu araçlara nazaran daha düşüktür. Elektrikli araçların daha kolay yapısı, regeneratif frenleme sistemi, daha az bakım gerektiren modülleri ve daha az arıza riski, servis maliyetlerini düşürür. Lakin, aracın yaşına, modeline ve kilometre durumuna nazaran farklılık gösteren servis maliyetleri olabilir. Bu nedenle, araç sahiplerinin tertipli bakım ve servis programlarına uygun olarak araçlarını takip etmeleri değerlidir.

BMW iX’i ilk defa servise götürdük!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir