featured

Boğaz geçişlerinde zamlı tarife bugün başladı! Artık her yıl güncellenecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğazlardan geçen milletlerarası gemilerden bugünden itibaren artırımlı tarifeye nazaran fiyat alınacak. Buna nazaran, net ton başına 4,08 dolar olan fiyat, 4,42 dolara yükseldi.

BAKAN URALOĞLU: BOĞAZLARDAN SAĞLADIĞIMIZ GELİR ARTACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu hususla ilgili şu açıklamayı yapmıştı; “Cumhurbaşkanlığı Kararı ile artık boğaz geçiş fiyatları her yıl yine güncellenecek. Boğazlardan sağladığımız gelir artacak. Fener, tahlisiye ve sıhhat hizmetleri kalemlerinden bir gemiden toplam 3 bin 240 dolar fiyat alınıyordu. Bu fiyat birinci fiyat düzenlemesi yapılan 2022 Ekim ayında 16 bin 393 dolara yükseltildi. Yeni tarife ile 10 bin ton net tonajlı bir gemi 17 bin 760 dolar ödemek zorunda kalacak. Bu sayede ülkeye döviz girişi artırılacak.”

ÜCRETLER HER YIL 1 TEMMUZ’DA GÜNCELLENECEK

Montrö Sözleşmesi’ne nazaran; Türk Boğaz’larından uğraksız geçecek gemilerden fener, tahlisiye ve sıhhat hizmetleri olmak üzere 3 kalem üzerinden fiyat alınıyor. Fiyatların hesaplanmasında, gemilerin net tonajı temel alınırken, ünite olarak da “Altın Frank” temel alınıyor. Geçen yıla kadar bu fiyatlar sabit kaldı. Cumhurbaşkanlığı Kararı gereği artık boğaz geçiş fiyatları, her yıl 1 Temmuz’da tekrar hesaplanıp otomatik olarak güncellenecek.

NEYDİ NE OLDU?

1983 yılından 7 Ekim 2022 yılına kadar Boğazlardan geçen memleketler arası gemilerden gemilerin net tonu başına 0,8063 dolar alınıyordu. 39 yılın akabinde 7 Ekim 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu fiyatlarda güncelleme yaparak gemilerden net ton başına alınan fiyatı 4,08 dolara çıkarıldı. Bu fiyatı 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren 4,42 dolar olarak tekrar güncellendi.

Boğaz geçişlerinde zamlı tarife bugün başladı! Artık her yıl güncellenecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir