featured

Bölgeden gelen görüntüler korkunç! Barajın vurulması sonrası Herson sular altında kaldı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

24 Şubat 2022 yılında başlayan Rusya- Ukrayna savaşı sürat kesmeden devam ederken, evvelki gün gece saatlerinde kaygı yaratan bir gelişme yaşandı. Ukrayna‘nın Herson bölgesinde Rusya denetimindeki Nova Kakhovka barajı top atışlarıyla yerle bir edildi.

BÖLGE SULAR ALTINDA KALDI

Saldırıyla ilgili olarak her iki ülke de birbirlerini suçlarken, bölgeden imgeler Herson kentinde büyük bir insani felaket yaşandığını ve tüm konutların barajın yıkılması sonrasında sel suları altında kaldığını gözler önüne serdi.

ON BİNLERCE BİREYE ACİL YARDIM ULAŞTIRILMASI GEREKİYOR

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Nova Kakhovka barajının yıkılmasının akabinde 40 yerleşim yerinde sel meydana geldiğini, on binlerce şahsa acil yardım ulaştırılması gerektiğini belirtti.

TOPLUM BALIK VEFATLARI DE YAŞANDI

Ukrayna‘da Nova Kakhovka Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) vurulmasının akabinde bölgede etraf meseleleri da ortaya çıktı. Toplumsal medyada Dnipropetrovsk bölgesinin Dnipro Irmağı kıyısındaki Maryanske köyünde toplu balık vefatına ait manzara paylaşıldı. İmgede, suyun çekildiği büyük bir alanda çok sayıda balığın bir kısmının meyyit bir kısmının da susuzluktan çırpınması yer alıyor.

İÇME SUYU SORUNU OLUŞTU

DNIPRO IRMAĞI’NA 150 TON AKARYAKIT KARIŞMIŞTI

Ukrayna İçişleri Bakanı İgor Klimenko, dün yaptığı açıklamada, Kahovka HES’in makine kısmının tahrip olması nedeniyle 150 ton akaryakıtın Dnipro Irmağı’na karıştığını belirtmişti. Klimenko, gerekli donanıma sahip kümelerin etraf felaketinin mümkün sonuçlarını ortadan kaldırmak üzere çalışmalara başladığını söz etmişti. Nova Kakhovka HES’in vurulması sonucu yaklaşık 80 yerleşim yeri sel bölgesi ilan edilmiş, barajından vurulmasından sonra 24 saat içinde 23 yerleşim yerini su basmıştı.

Bölgeden gelen görüntüler korkunç! Barajın vurulması sonrası Herson sular altında kaldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir