featured

Bu da oldu: Bir avukat, davaya ChatGPT ile çıktı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’de yaşanan değişik bir olaya nazaran, bir avukatlık ofisi dava savunması için ChatGPT aracını kullandı. Bir havayolu şirketine dava açan müşterileri temsil eden avukat, dava konusunu araştırmak için yapay zekadan yardım aldı. Lakin ChatGPT’nin verdiği bilgilerin gerçek olmadığı ortaya çıktı.

Avukat, ChatGPT’yi kaynak olarak gösterdi; bilgiler yanlış çıktı

Avukat Steven Schwartz, sohbet botundan yardım almasıyla tartışma konusu haline geldi. Havayolu şirketiyle ilgili sunulan bilgilerin yanlış olduğunu tespit eden ABD Bölge Yargıcı Kevin Castel, davacıların savlarına güvenmediğini söyledi.

Havayolu şirketinin avukatı tarafından yapılan karşı savunmada, havayoluna atfedilen hadiselerin birçoğunun uydurma olduğu bildirildi. Sohbet botunun dava için kullanılması ise yapay zekanın güvenilirliği konusunda önemli tasalara yol açtı.

Öte yandan Yargıç Castel, aldatıcı beyan nedeniyle davacı avukata yaptırım uygulanmasına karar verdi. Lakin Schwartz, olayların gerçekliğini doğrulamak için sohbet botuna “yalan söyleyip söylemediğini” sordu.

ChatGPT ise verdiği bilgilerin hakikat olduğunu ve birtakım yasal araştırma platformlarında bulunabileceğini tez etti. Lakin bahsettiği hiçbir kazanın havayolu şirketiyle temaslı olmadığı ortaya çıktı. Kaynak sorulduğunda, ChatGPT özür dileyerek olayın “anonim” olduğunu söyledi.

Yapay zeka hayatımızın her alanına girmiş olsa da, yasal bahislerde kullanımı tartışma konusu haline geldi. Lakin geçtiğimiz günlerde yapay zeka tabanlı Yargıtay İçtihat Merkezi açıldı. Emsal kararlar ile eğitilecek bu merkez, gerekçeli kararları kıymetlendirecek.

Peki siz ChatGPT dava olayı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Bu da oldu: Bir avukat, davaya ChatGPT ile çıktı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir