featured

Bu kez gerçekten oldu: Amerika’da yapay zeka, çalışanları kovdurdu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka artık hayatımızın her alanına hakim oluyor diyebiliriz. Ödevlerimize yardımcı oluyor, hayat telaşesi ortasında hatırlamamız gerekenleri bize hatırlatıyor, hatta kendi programlarını bile yazıyorlar. Lakin bunların yanında tahminen de hayatımızı da ele geçiriyor olabilirler. Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde birinci kere bir öğretilmiş karşılıklar bazlı sohbet botu insanların işini elinden aldı. İşte insanları işinden eden yapay zeka botu hakkında detaylar…

Tartışmalı karar: Bir yapay zeka botu birçok insanı işinden etti!

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilindiği üzere obezite çok yaygın bir sıhhat sorunu. Devlet ve hükümet bunun önüne geçmek emeliyle birçok yeni uygulamayı hayata sürüyor. Bu hususlarda insanlara yardımcı olan ABD Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği (NEDA) geçtiğimiz günlerde çok tartışılacak bir karar aldı.

Alınan karara bakıldığındaysa bir yapay botun nitekim insanların işini elinden aldığı görüldü. ABD Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği‘nin kendine ilişkin bir bilgi-sohbet hattı bulunmakta. Bu sınırı Türkiye’deki ALO 171 sigarayı bırakma dayanak çizgisine benzetebiliriz.

Bu çizgisi arayan Amerikalılar obezite ile çaba etmek için danışmanlık hizmeti alıyorlar. Tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinler, spor programları vb. bilgilere bu çizgi aracılığıyla erişebiliyorlar. Bahsi geçen telefon sınırı aslında bir çağrı merkezi. Yani birçok çalışanın oturup insanları dinlediği ve sorularına yanıt verdiği bir topluluk düşünün.

Fakat artık arayan kullanıcılar gerçek bir danışman ile konuşmayacak. ABD Ulusal Yeme Bozuklukları Derneği idaresi aldığı karar doğrultusunda tüm çalışanlarını kovdu. Ve akabinde çağrı merkezi kapatıldı. Buna sebep olaraksa derneğin daha az maliyetli bir tahlil olan yapay zekayı kullanmak istemesi. Dernek açıklamasında sınırın kullanıma devam edeceği lakin artık arayan şahısların yapay zekaya sahip bir sohbet botuyla konuşacaklarını belirtti.

Karar epeyce reaksiyon çekti. Zira bir küme insan ani bir kararla işsiz kalmış oldu. Dernek mevzuyla ilgili diğer bir açıklama yapmadı. Ve bu olayla birlikte birinci sefer bir yapay zeka botu toplu olarak insanların işten kovulmasına sebep olmuş oldu. Pekala siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Bu kez gerçekten oldu: Amerika’da yapay zeka, çalışanları kovdurdu!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir