featured

Bu sohbet robotu ChatGPT’yi gölgede bıraktı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

OpenAI tarafından ortaya konan ChatGPT’nin hayatımıza girmesi ile birlikte yapay zekanın geldiği nokta da gözler önüne serilmiş oldu. ChatGPT’nin gösterdiği muvaffakiyetin akabinde sohbet robotlarının sayısı da artmaya başladı. ChatGPT’nin son periyottaki en değerli rakiplerinden biri olan Claude ise kıymetli bir güncelleme ile tezini artırıyor.

Claude, sahip olduğu hafıza ile dikkatleri üzerine topluyor

Hafıza, sohbet robotlarının karşılaştığı en büyük sınırlamanın başında geliyor. Yapay zekanın hafızası, bir sohbet robotunun daha evvelki bilgileri “unutmaya” başlamadan evvel tek bir etkileşimde işleyebileceği bilgi ölçüsünü belirliyor. Bu yüzden hafıza, yapay zekalar için hayli değerli bir yere sahip.

Hafıza konusunda değerli bir güncelleme alan Claude artık tek bir etkileşimde yaklaşık 75 bin söze kadar işleyebilecek. Claude’nin imalcisi olan Anthropic, sohbet robotunun tüm bir romanı inanılmaz süratlerde işleyebileceğini tez ediyor.

Yapay zeka şirketi bu savını doğrulamak için sohbet robotunu bir deneye tâbi tuttu. Great Gatsby kitabının içindeki bir cümleyi değiştiren şirket, sohbet robotuna romanı iki sefer okuttu. Claude’nin ortadaki farkı anlaması ise yalnızca 22 saniye sürdü. Bu da yapay zeka dayanaklı sohbet robotunun geldiği noktayı net bir halde ortaya koyuyor.

Karşılaştırmak gerekirse ChatGPT şu anda bir kullanıcıyla yapılan tek bir görüşmede yaklaşık 3 bin sözlük bir metni işleyebiliyor. Bu sayının üzerine çıkıldığında ise sohbet robotu birtakım dataları kaybetmeye başlıyor. ChatGPT Plus aboneleri ise yaklaşık 10 bin sözlük bir hafızadan yararlanabiliyor.

ChatGPT ile yapay zeka programlarının önü açılmış durumda. Claude ise bunun en büyük delili niteliğinde. Pekala siz ChatGPT ve başka sohbet robotları hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu sohbet robotu ChatGPT’yi gölgede bıraktı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir