featured

Buckingham Sarayı Etiyopya Prensi’nin naaşını iade etmeyi reddetti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Henüz 7 yaşındayken 1868 yılında İngiltere’ye getirilen, seyahat sırasında annesini kaybettiği için İngiliz Kraliyet ailesi tarafından 10 yıl boyunca büyütülen Etiyopya Prensi Alemayehu’nun naaşının Etiyopya’ya iade talebi Buckingham Sarayı tarafından reddedildi.

“DİĞER CESETLERİ ETKİLİYEBİLİR”

Buckingham Sarayı tarafından yapılan açıklamada prensin naaşının kaldırılmasının Windsor Kalesi’nde gömülü öbür cesetleri etkileyebileceği bu nedenle cesedin bulunduğu yerden alınmasının mümkün olamadığı söz edildi. Ölen şahısların onurunu muhafaza sorumlulukları olduğu belirtilen açıklamada Prens Alemayehu’nun cenazesine hürmet duyulduğu belirtildi.

“DOĞDUĞU ÜLKEYE İADE EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ

Red talebinin akabinde Etiyopya Kraliyet ailesi soyundan gelen Fasil Minas, “Hem Etiyopyalılar hem de ailesi olarak prensin naaşının doğduğu ülkeye, Etiyoya’ya iade edilmesini istiyoruz. İngiltere’de gömülü olması gerçek değil ” dedi.

18 YAŞINDA HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Prens Alemayehu’nun babası İmparator II. Tewodros, 1868’de İngiliz Habeşistan Seferi’nin sonunda Sir Robert Napier liderliğindeki İngilizler tarafından mağlubiyete uğratıldıktan sonra intihar ederek ölmüş, Genç prens Yüzbaşı Tristram Speedy’nin nezaretinde İngiltere’ye götürülmüştü. İngiliz Kraliyet ailesi tarafından büyütülen prens, 1879 yılında plörezi (akciğer zarında sıvı birikimi) hastalığına yakalanmış 6 haftalık tedavi sürecinin akabinde 18 yaşında hayatını kaybetmişti.

2007’DE TALEP REDDEDİLMİŞTİ

Prens Alemayehu’nun naaşı geri gönderilmesi için 2007 yılında ülkenin o zamanki Devlet Lideri Girma Wolde-Giorgis tarafından Kraliçe II. Elizabeth’e resmi bir talepte bulunulmuş lakin bu gayretler sonuçsuz kalmıştı. – LONDRA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal
Buckingham Sarayı Etiyopya Prensi’nin naaşını iade etmeyi reddetti

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir