featured

Çalınan Instagram hesabı nasıl kurtarılır? Adım adım geri alma işlemleri!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde dijital çağın tesiriyle toplumsal medya platformları, günlük hayatımızın ayrılmaz bir kesimi haline geldi. Bu platformlardan biri de milyarlarca kullanıcıya sahip Instagram. Fakat bu popülerlik, ne yazık ki bilgisayar korsanlarının da ilgisini çekiyor. O denli ki bununla kontaklı olarak, son vakitlerde kullanıcılar tarafından “Instagram hesabım çalındı!” şikayetleri artış gösteriyor. Bizler de bu içeriğimizde, çalınan Instagram hesabını nasıl kurtarabileceğini anlattık.

Instagram hesabım çalındı! Nasıl kurtarırım?

Bilgisayar korsanları, Instagram hesaplarını çalmak için çeşitli metotlar kullanıyor. Bu yollar ortasında en yaygın olanı, geçersiz telif hakkı bildirisi. Hesaplara özel iletiler üzerinden gönderilen bu bildiride kullanıcının telif haklarını ihlal ettiği söylenerek, hesabının 48 saat içerisinde silineceği söyleniyor.

Ardından kullanıcıya, hesabının silinmemesi için bir geri bildirim formu linki gönderiliyor. Kullanıcı, bu linke tıkladığında ise resmi üzere gözüken geçersiz bir web sitesine yönlendiriliyor. Burada ise istenen bilgiler yazıldığı takdirde hesap çalınıyor. Burada örneğini vermişken, Instagram’ın hiçbir vakit size özel bildiriler üzerinden ileti atmayacağını hatırlatalım.

Öte yandan Instagram hesaplarını çalmak için tekrar parola akınları da yapılabiliyor. Güçlü olmayan ve kolaylıkla iddia edilebilen şifreler, birtakım berbat emelli araçlar aracılığıyla daima denenerek, hesaba kaba kuvvet uygulanıyor.

Yani özet geçecek olursak, Instagram hesabı çalmak için bilgisayar korsanları tarafından kullanılan pek çok sistem bulunuyor. Bizler de olağan birer kullanıcı olarak, bazen bu ataklardan korunamayabiliyoruz ve sonucunda hesabımız çalınabiliyor.

Instagram ise son yıllarda hesap çalınma olaylarının artması üzerine, geçtiğimiz aylarda Instagram Hacked özelliğini kullanıma sundu. Bu özellik sayesinde hesabında sorun yaşayan kullanıcılar, süratlice takviye alabiliyor.

O halde çalınan Instagram hesabını kurtarmak için yapmanız gerekenleri adım adım uygulayalım.

  1. Buraya tıklayarak Instagram Hacked sayfasına ulaşın.
  2. Hesabınız çalındığı için, “Hesabım diğerinin eline geçti” seçeneğini işaretleyerek ilerleyin.
  3. Hesabınızı bulabilmek için kullanıcı isminizi, kayıtlı telefon numaranızı yahut e-posta adresinizi girin.
  4. Girdiğiniz bilgiler doğrulandıktan sonra, hesabınızı geri almak için bir yol seçin.
  5. Telefon numaranıza ya da e-posta adresinize gelen onay kodunu yazın.
  6. Ardından e-posta adresinizi ve telefon numaranızı denetim ederek onaylayın. Şayet değiştirilmiş ise, tekrardan kendi bilgilerinizi girin.
  7. Telefon numaranıza gelen ikinci doğrulama kodunu girin.
  8. Yeni bir şifre belirleyin.
  9. İşte bu kadar!

Instagram hesabınızın çalınmasını engellemek için İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması özelliğini etkin edebilirsiniz. Bu özellik sayesinde hesabınıza her giriş yapıldığında, ek bir doğrulama kodu girilmesi gerekecektir.

Bu içeriğimizde “Instagram hesabım çalındı! Nasıl kurtarırım?” sorusunu cevaplandık. Pekala sizler bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Çalınan Instagram hesabı nasıl kurtarılır? Adım adım geri alma işlemleri!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir