featured

Camide verdiği poz nedeniyle yargılanan Eda Taşpınar hakkında takipsizlik kararı verildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya ve internet haber sitelerinde mescitte çektirdiği fotoğrafla gündeme gelen Eda Taşpınar hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TCK 216. hususu kapsamında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik yahut aşağılama” kabahatinden resen soruşturma başlatılmıştı. Taşpınar’ın yargılandığı davada karar çıktı.

BASIN KABAHATLERİ OFİSİNCE TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Kabahatleri Soruşturma Ofisi’nce yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi. Kararda, toplumsal medya ve internet haber sitelerinde yapılan araştırmada “Eda Taşpınar camiide yarı çıplak poz verdi”, “Eda Taşpınar’dan skandal poz, reaksiyonlar çığ üzere büyüyor”, “Eda Taşpınar’dan cami içinde provokatif paylaşım” halinde paylaşımlar yapıldığının tespit edildiği belirtildi. Kelam konusu paylaşımla ilgili resen soruşturma açıldığı ve CİMER’e de cürüm duyurularında bulunulduğu anlatılan kararda, Taşpınar’ın 4 Ocak’ta savcıya verdiği savunmasına yer verildi.

“İBADETHANE OLDUĞUNU DÜŞÜNMEDİM, BENİ DE UYARMADILAR”

Taşpınar’ın savunmasında, “Instagram hesabımda yayınlamak üzere çeşitli yerlerde ve açık alanlarda fotoğraf çektiriyorum. Otelle de fotoğraf çekmek için görüşme yaptım. Buna ait yazılı görüşmelerimiz var evraka sunacağız. Otele gelmeden evvel otelin neresinde fotoğraf çekileceğime karar vermemiştim. Otele giriş yaptıktan sonra hazırlanmam için bana bir oda tahsis ettiler. Daha sonra fotoğraf çekeceğim alanı beklemek için oteli gezdim. Restoranın yan tarafında bulunan bir alan gördüm. Bu alana girdiğimde iki Japon turist fotoğraf çekiyordu. Ben de bu alanda fotoğraf çekilebileceğini düşündüm. İçerisinin ibadethane olduğunu düşünmemiştim. Fotoğrafımı çeken arkadaşlar da bana bu konuda ihtarda bulunmadı. Bu durum için sahiden üzgünüm. Özür dilerim. Bu fotoğraf Instagram hesabımda yayınlandıktan 35-40 dakika sonra toplumsal medya hesabından paylaşımları görmem üzerine, fotoğrafları da korktuğum için kaldırdım. Dini pahaları aşağılama üzere bir kastım yoktur. İnsanların dini, his ve fikirlerine hürmet duyan biriyim. Bu türlü olmasını istemezdim” dediği belirtildi. Kararda, ilgili kanunun münasebeti, şüphelinin savunması ve olay değerlendirildiğinde cürmün yasal ögelerinin oluşmadığı belirtilerek kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Eda Taşpınar, bir otelin mescidinde objektif karşısına geçmiş ve fotoğrafını “Mutlu yıllar sevgililerim” notuyla toplumsal medya hesabında yayınlamıştı. Taşpınar’ın paylaşımı, kimi toplumsal medya kullanıcılarından reaksiyon almıştı. Taşpınar, gelen yansıların akabinde yayınladığı fotoğrafı kaldırmıştı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni
Camide verdiği poz nedeniyle yargılanan Eda Taşpınar hakkında takipsizlik kararı verildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir