featured

Celile Eren Ökten kimdir, nereli, kaç yaşında, nereye atandı ve görevi nedir? Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten kimdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atamalara ait Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran yeni bakan yardımcıları muhakkak oldu. Bakan yardımcısı olan Celile Eren Öktenise çok araştırılıyor. Vatandaşlar merak ediyor. Celile Eren Ökten kimdir, nereli, kaç yaşında, nereye atandı ve vazifesi nedir?

CELİLE EREN ÖKTEN KİMDİR, NERELİ, KAÇ YAŞINDA, NEREYE ATANDI VE MİSYONU NEDİR?

Doç. Dr. Celile Eren Ökten, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Eğitimi Kısmında Doçent Dr. olarak misyon yapmış olup Yeni Türk Edebiyatı, Dünya Edebiyatı, Telaffuz, Toplum, dilbilim, Metin dilbilim, Bilimsel Araştırma Metotları, Yabancı Lisan Olarak Türkçe derslerini vermiştir. Doç. Dr. Celile Eren Ökten, İsviçre Bern’de Eğitim Müşaviri vazifesi yürütmüş bir bilim insanı ve Türkologdur. 21.06.2023 tarihinde Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı olarak atandı.

Ökten, Prof. Dr. Kâzım Yetiş danışmanlığında yürütülen “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Lisanı ve Edebiyatı’nın Eğitimi-Öğretimi (1839-1923)” isimli doktora tezinde hem Türkçenin hem de İngilizcenin ana lisan olarak öğretilmesini çalışmıştır. 2006-2007 yıları ortasında Wisconsin Üniversitesi’nde (Madison) Eğitim Programları Kısmında Prof. Dr. Thomas Popkewitz ile birlikte “Dil planlaması ve Lisan politikaları” üzerine doktora sonrası araştırmalar yapmış; daha sonra 2007-2011 yıları ortasında Prof. Dr. François V. Tochonile Wisconsin Üniversitesi ve Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı’nın ortak desteklediği, Amerikan üniversitelerindeki Türkçe programlarının yine yapılandırılması ile ilgili bir proje olan “Dil Öğretiminde Derin Yaklaşım” çalışmasında eş yürütücü, gereç geliştirici ve program düzenleyicisi olarak vazife almıştır. Ayrıyeten uzun yılar hem Galatasaray üniversitesi hem Yıldız Teknik Üniversitesi’ndeki Erasmus programlarında lisan eğitmenliği yapmış; Prof. Dr. Marie-Helene Sauner Leroy’un Fransızlar için geliştirdiği Türkçe öğrenme tekniğinin ve gereçlerinin hazırlanmasında katkıda bulunmuştur. Hayat Uzunluğu Öğrenme Programı kapsamında, belediyelerde mesleksel eğitim, yetişkin eğitimi, yaygın eğitim hususlarında yurt dışı ve yurt içinde çeşitli çalışmalara katılmıştır.

Celile Eren Ökten kimdir, nereli, kaç yaşında, nereye atandı ve görevi nedir? Yeni Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten kimdir?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir