featured

ChatGPT bir kez daha şaşırttı: Tıp doktorunu solladı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son vakitlerin en tanınan yapay zeka modellerinden biri olan ChatGPT, uygulanan bir testte görenleri şaşkına çevirdi. Kelam konusu test, bir küme araştırmacı komite tarafından organize edildi ve yapılan kıyaslamalar sonucunda yapay zekanın verdiği karşılıkların tıp hekimine nazaran daha tatmin edici olduğu ortaya çıktı.

ChatGPT tarafından verilen yanıtlar yüzde 79 daha başarılı

Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bir küme bilim beşerinin yürüttüğü test kapsamında 179 adet tıp sorusu hem ChatGPT modeline hem de gerçek bir doktora soruldu. Sorulara verilen karşılıklar, 3 tabipten oluşan bir komite tarafından incelendi ve son derece şaşırtan sonuçlarla karşılaşıldı. O denli ki ChatGPT, sorulan soruların yüzde 79‘una gerçek hekimden daha düzgün karşılıklar verdi.

Bu sonuçlar, yapay zekanın tıbbi bilgilere erişimde ve teşhis süreçlerinde kıymetli bir rol oynayabileceğini gösteriyor. ChatGPT üzere yapay zeka modelleri, hastaların sıhhat problemlerini daha süratli ve hakikat bir halde anlamalarına yardımcı olabilir ve tedavi seçenekleri konusunda bilgilendirici teklifler sunabilir. Bununla birlikte, yapay zeka teknolojisinin tıbbi kararların büsbütün tabiplerin yerini alması yerine, hekimlere bir araç olarak takviye olması daha uygun bir yaklaşım olabilir. Çünkü hekimlerin klinik tecrübesi ve insan faktörü, tedavi süreçlerindeki karar verme sürecinde değerli bir öge olarak kalacaktır ve yapay zekanın bu tecrübesi büsbütün yerine koyması neredeyse hiçbir vakit mümkün olamayacaktır.

Görünen o ki yapay zeka, her geçen gün yeni gelişmelerle karşımıza çıkmaya ve bizleri şaşırtmaya devam edecek. Bu gelişmelerin değerli bir kısmını yansıtan ChatGPT’nin ise uzun müddet gündemimizde kalacağını bekleyebiliyoruz. Pekala sizler, bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

ChatGPT bir kez daha şaşırttı: Tıp doktorunu solladı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir