featured

ChatGPT CEO’su şaşırttı: Yapay zeka için düzenleme şart

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ChatGPT’nin geliştirici şirketi OpenAI, bir müddettir yapay zeka güvenliği konusunda inceleme altında. OpenAI CEO’su Sam Altman ise geçtiğimiz günlerde ABD Senatosu’na tabir verdi. ChatGPT ile ilgili olasılıkları pahalandıran Altman, bu bahiste saklılık sağlanabilmesi için daha sıkı düzenleme uygulanması gerektiğini söyledi.

ChatGPT için yasal düzenleme yapılacak mı?

ChatGPT’nin geliştirici takımında yer alan Sam Altman, yapay zeka için güvenlik standartlarının belirlenmesine dikkat çekti. Yapay zeka araçları geliştiren şirketlere lisans verecek bir kurum da dahil olmak üzere, çeşitli adımlar atılmasının kıymetine vurgu yaptı.

OpenAI CEO’su ayrıyeten teknolojinin negatif tarafta gelişebileceğinin de altını çizdi. Bu yüzden yapay zekayla bağlı riskleri kabul etti ve hükümetler ile yakın çalışabileceklerini söyledi. “Tüm etik, yasal ve ticari düzenlemelerin düşünmeden geçmesini beklememeliyiz” diyerek aciliyete davette bulundu.

Senato duruşması sırasında Altman, yapay zekanın yanlış bilgileri körükleme mümkünlüğünü da ele aldı. Öte yandan, ChatGPT üzere araçların belli kesimlerde işten çıkarmaları artırabileceğini kabul etti. Bundan ötürü iktisat üzerindeki tesirinin de “yıkıcı” olacağını söyledi.

ABD Senatörü Josh Hawley, duruşma sırasında teknolojinin değerini “atom bombasının icadıyla” karşılaştırdı. Tüm insanlık için dönüştürücü olabileceğini, lakin regüle edilmezse tehlike yaratabileceğini aktardı.

Yapay zeka bölümü son vakitlerde epeyce fazla incelemeler ile karşı karşıya kalıyor. Daha evvel Elon Musk ve Steve Wozniak üzere teknoloji alanında tanınmış isimler, yapay zeka araştırmalarının süreksiz bir müddetliğine duraklatılmasını söyleyen bir mektup imzalamıştı.

ChatGPT CEO’su şaşırttı: Yapay zeka için düzenleme şart

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir