featured

ChatGPT’li Bing’e karşı: Google Arama’ya yapay zeka geliyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Google I/O 2023 etkinliğinde yeni yapay zekalar gün yüzüne çıkıyor. Google; güncellenmiş Bard sohbet botu, PaLM 2 lisan modeli dahil olmak üzere bir dizi yeni özelliklerini ele aldı. Ayrıyeten Google Arama artık yapay zeka tarafından oluşturulmuş arama sonuçları göstermeye başlayacak.

Google Arama, yapay zeka sonuçları gösterecek

Google, Arama’ya daha fazla yapay zeka entegrasyonu sağlıyor. Generative AI (üretken yapay zeka) dayanağı kazanan arama motoru, ilgili web sitelerinden evvel yapay zekaya başvuracak. Böylelikle kullanıcının özel aramalarına kapsamlı karşılıklar oluşturulabilecek.

Örneğin aktiflik sırasında canlı bir arama gerçekleştirildi. “Balinalar neden müzik söylemeyi sever?” biçiminde bir soruya yapay zekanın arama yapması istendi. Bu ekranda kullanıcının araması internette tarandı ve ayrıntılı bir yanıt oluşturuldu.

Yapay zekanın verdiği yanıtın akabinde, birebir bahis hakkında soru sormaya devam edebileceksiniz. Fakat Google, arama sonuçlarında web sitelerinin de gösterileceğini söyledi. Yani üretken yapay zekanın verdiği karşılıktan tatmin olmazsanız öteki sonuçlara göz atabilirsiniz.

Ek olarak e-ticaret için de kullanılabilecek. Örneğin nasıl bir bisiklet aradığını anlatan bir kullanıcıya alışveriş sitelerinden teklifler sunulacak. Google, aktiflikte “Reklamlar, bilhassa faydalı bilgilerle insanları bir ortaya getirmek ve işletmelerin çevrim içi olarak keşfedilmesine yardımcı olmak için faydalı olabilir” dedi.

Google, ayrıyeten yapay zekanın ürettiği sonuç için gerekiyorsa kaynak da verecek. Böylelikle yanlış bilginin yayılması engellenmiş olacak. Benzeri bir özelliğin ChatGPT dayanaklı Bing üzerinde kullanıcılara sunulduğunu belirtmek gerekiyor.

ChatGPT’li Bing’e karşı: Google Arama’ya yapay zeka geliyor!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir