featured

Cilo Dağı’nda korkunç olay! Buzulların arasına düşen 2 kişi kurtarıldı, 2 kişi halen aranıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakkari’deki Cilo Dağı’nda yer alan buzulların üzerinde yürüyen 4 kişilik bir kümenin buzulların kırılması sonucu oluşan çukura düşmesiyle, bölgede hazır bulanan Yüksekova Ekolojik Platformu Dağcılık ve Spor Derneği’nin arama kurtarma gruplarının çalışmaları anbean kameraya yansıdı. 2 kişi kaldıkları yerden güçlü bir uğraş ile kurtarılırken öteki 2 kişiyi arama çalışmaları ise devam ediyor.

İLK ETAPTA 2 KİŞİ KURTARILDI

Dün öğlen saatlerinde Cilo Dağı’ndaki buzul bölgesinde rehber eşliğinde çıktıkları Cilo’da buzulların üzerinde yürümeye başlayan 4 kişi, buzulun kırılmasıyla oluşan çukura düşerken, haber verilmesi üzerine bölgede hazır bulunan Yüksekova Ekolojik Platformu Dağcılık ve Spor Derneği’nin arama kurtarma grupları seferber olarak çalışmalarına başladı. Yapılan birinci çalışmalar sonucu 2 kişi kaldıkları yerden şiddetli bir gayret ile kurtardılar.

“BİRİNİN ŞUURU YERİNDE DEĞİLDİ”

Kurtarma çalışmaları ile ilgili bilgi veren YEKDASDER Lider Yardımcısı Hakan Zanyar Aykut, “Malumunuz üzere olay olduğu vakit biz dernek olarak grubumuz ile birlikte aşağıda idik. Kaybolan grubunun başkanları can havliyle aşağı inerek yanımıza geldi. Dört arkadaşımız buzulların çökmesiyle düştü dedi. Biz de arkadaşı jandarma takımını ve AFAD bilgilendirmesini istedik. Biz de o an kümeden hekim, HAK Arama Kurtarma ve AFAD gönülleri olarak buzullara intikal ettik. Olay yerine birinci olarak biz vardık. 4 şahıstan ikisini aşağıda buzullarda sesini duyduk ve birinci başta şuuru yerinde olup olmadığını tabip arkadaşımızla birlikte denetim ettik. Birinin şuuru yerinde idi öteki kişi ise aldığı darbeden ötürü şuuru yerinde değildi. Bölgede Van’dan olan grup arkadaşları ile birlikte 2 kişiyi sağ çıkardık. Öteki arkadaşları ise gelen AFAD, JAK ve UMKE gruplarına alanı bıraktık. Çok üzgünüz Allah’tan yaralı olanlara acil şifalar diliyoruz. Başka arkadaşların ailelerine Allah’tan sabır diliyoruz. Allah yar yardımcıları olsun” dedi.

“BELKİ HAYATA TUTUNURLAR”

YEKDASDER üyesi olan İslam Gürdal ise, “Doğa fotografçısıyım. Bugün sabah erken saatlerde 45 kişilik grupla cennet ve cehennem vadisi şelalesine tabiat yürüyüşü yapmak için buzullara gerçek çıkmak üzereyken 4 kişilik bir grubun şelalenin orada yarıkların içine düştüğü haberi aldık. Kurtarma takımı olarak çabucak olay yerine vardık. 2 kişiyi kendi imkanlarımızla kurtardık. Ulaşamadığımız 2 şahsa ise her ihtimale karşı üzerimizde ne kadar elbise varsa yarıkların içinde aşağı attık tahminen giyip hayata tutunurlar. Tek dileğimiz 2 arkadaşın sağ salim oradan çıkmaları” tabirlerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Metin Tek – Şimdiki
Cilo Dağı’nda korkunç olay! Buzulların arasına düşen 2 kişi kurtarıldı, 2 kişi halen aranıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir