featured

Çinli bir kullanıcı, ChatGPT yüzünden tutuklandı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zekalar dünyada değişik olaylara yol açmaya olmaya devam ediyor. Çin polisi, yanlış bilgi yaymak için ChatGPT sohbet botunu kullandığı argüman ederek bir kişiyi tutukladı. Olay, yapay zekanın, gerçek haberleri çarpıtabileceğine dair kaygıları artırıyor.

Çin, ChatGPT ile yazılan geçersiz tren kazasıyla karıştı

SCMP’de yer alan habere nazaran, Çin polisi enteresan bir tutuklamada bulundu. Hong isimli bir adam, 25 Nisan’da dokuz kişinin vefatına neden olduğu eden hayali bir haber uydurdu. ChatGPT kullanılarak hazırlanan bu haberin, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” söylendi. Kullanıcı hatalı bulunursa beş ila on yıl mahpus cezasına çarptırılabilir.

Sahte makalenin Çinli toplumsal medya platformlarından yayıldığı bildirildi. Baijiahao isimli bir sitede 15 binden fazla tıklama aldığı bildirildi. Uydurma haber, Çin’deki Gansu eyaletinde kaosa yol açtığı bildirildi. Ayrıyeten ChatGPT kullanıldığının belirtilmemesi, tartışma yarattı.

Bu tutuklama, Çin’in Siber Araştırma İdaresi’nin ihtarlarını takip ediyor. Çinli kaynaklar, onaylanmış noktalar dışında sahtekarlıklara karşı yapay zeka kullanımını kısıtlanmasını talep etti. Geçen ay, yapay zekanın “sansürlenmesini” isteyen bir yasa tasarısı kabul edildi.

Daha evvel emsal bir olay, lise öğrencisinin başına gelmişti. Gansu polisi, Yang olarak bilinen öğrencinin, toplumsal medyada gerçek dışı bilgiler paylaştığını söyleyerek tutukladı. Olay, ChatGPT üzere sohbet botlarının tehlikesine dikkat çekiyordu.

Sahte bilgiyi yaymak için yapay zeka kullanan kişinin tutuklanması, tartışmalara yol açtı. Birtakım bireyler kararın yanlışsız olduğunu söylerken birtakım bireyler ise kullanıcının bu bilgiyi yaymasının yanılgılı olduğunu belirtti.

Çinli bir kullanıcı, ChatGPT yüzünden tutuklandı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir