featured

Cinsel taciz ve iftiradan suçlu bulunan eski ABD Başkanı Trump’a 5 milyon dolar tazminat cezası

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E. Jean Carroll’ın ABD’nin eski Lideri Donald Trump hakkında yaklaşık 30 yıl evvel kendisine tecavüz ettiği ve iftira attığı savı ile 25 Nisan’da açılan davada misyonlu olan 3’ü bayan 9 kişilik heyet kararını verdi. Heyet, yaklaşık 3 saatlik tartışmasının akabinde Trump’ı tecavüz yerine cinsel tacizden hatalı bularak 2 milyon dolar ve Carroll’a iftira atmaktan hatalı bularak 3 milyon dolar olmak üzere Carrol’a 5 milyon dolar tazminat ödemesine karar verdi.

“MAĞAZANIN SOYUNMA ODASINDA SALDIRDI”

Trump hakkındaki suçlamaları birinci sefer 2019’da yazdığı anı kitabında lisana getiren 79 yaşındaki Carroll mahkemede yaptığı konuşmada, Trump’la tez edilen cinsel taarruzdan yıllar evvel tanıştığını ve onu “çok cana yakın” ve “havalı” bulduğunu tabir etmişti. Carroll, Trump’ın kendisine 1995 yahut 1996 yılında Manhattan’da bulunan Bergdorf Goodman alışveriş merkezinde bir mağazanın soyunma odasına götürdüğünü ve kapıyı kapatarak duvara ittiğini akabinde cinsel atakta bulunduğunu aktarmış, konuşması sırasında gözyaşlarına boğulan Carroll, Trump’ı geri ittiğini tabir etmişti.

“HAYATIMI GERİ ALMAK İÇİN BURADAYIM”

Carroll, “Donald Trump bana tecavüz ettiği için buradayım ve bunun hakkında yazdığımda palavra söyledi ve bunun olmadığını söyledi. Prestijimi paramparça etti ve ben hayatımı geri almak için buradayım” sözlerini kullanmıştı. Carroll, olayın akabinde kendisini suçladığını, işini kaybedeceğinden ve Trump’ın kendisine misilleme yapacağından korktuğu için sessiz kaldığını belirtmişti.

“DÜZMECE VE YANLIŞ HİKAYE”

Davanın duruşmalarına katılmayan Trump, birinci kere yasal olarak cinsel ataktan hatalı bulundu. Davanın ceza mahkemesi yerine hukuk mahkemesinde görülmesi nedeniyle Trump’ın “cinsel suçlu” olarak kayıt yaptırması gerekmiyor. Davaya ait daha evvelki açıklamalarında Carroll’ın avukatını “siyasi bir ajan”, tecavüz tezini ise “uydurma bir aldatmaca” olarak nitelendiren Trump, “Bu bir düzmece ve yanlış öykü. Cadı avı” tabirlerini kullanmıştı.

İKİ MAĞDUR BAYAN DAHA DİNLENDİ

Jüri dava kapsamında ayrıyeten, Trump tarafından cinsel tacize uğradıklarını sav eden Jessica Leeds ve Natasha Stoynoff’u da dinledi. Leeds, 1979 yılında uçakta seyahat ettiği sırada yan koltukta oturan Trump’ın kendisine cinsel tacizde bulunduğunu öne sürmüştü. Stoynoff ise, 2005 yılında röportaj yapmak üzere Trump’ın Florida’daki malikanesine gittiğini ve Trump’ın burada kendisine cinsel tacizde bulunduğunu tez etmişti.

TRUMP HAKKINDA 34 SUÇLAMA

Yetişkin sinema oyuncusu Stormy Daniels’e 2016 Başkanlık seçimleri sırasında 130 bin dolarlık “sus payı” ödediği suçlamasıyla hakkında açılan dava kapsamında 4 Nisan’da hakim karşısına çıkan Trump, hakkındaki 34 suçlamanın tümünü reddetmişti. Trump, hakkındaki iddianamede 34 sefer evrakta sahtecilik yapmakla suçlanmış, Trump’ın 2016 seçimlerine müdahale ettiği ve işlediği cürümleri gizlediği, Lider adaylığı devrinde aleyhindeki olumsuz bilgileri engellemeye çalıştığı ve 2 bayana sessiz kalmaları için 280 bin dolar verdiği savları iddianamede yer almıştı. Trump aleyhindeki tüm suçlamaların Trump Organization tarafından tutulan kayıtlarla ilgili olduğu görülmüştü. Davadaki bir sonraki duruşmanın New York’ta 4 Aralık’ta yapılacağı açıklanmıştı.

TEMYİZE GİDECEK

Öte yandan Trump’ın Sözcüsü Steven Cheung, eski ABD Lideri’nin temyize gideceğini söyledi. Dava temyizde olduğu sürece Trump’ın kelam konusu tazminatı Carroll’a ödemek zorunda kalmayacağı aktarıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa
Cinsel taciz ve iftiradan suçlu bulunan eski ABD Başkanı Trump’a 5 milyon dolar tazminat cezası

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir