Çip krizi bitti, sırada işçi krizi var!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi ile başlayan çip krizi ile birlikte geçtiğimiz devirde birçok teknolojik aletin üretimi ve tedariğinde büyük sıkıntılar yaşandı. Çip krizinin tesirlerinin yavaş yavaş son bulduğu bugünlerde şirketler yeni bir sorun ile karşı karşıya. Bu sorunu yaşan birinci şirket ise TSMC oldu.

TSMC, ABD’dek fabrikası için yetişmiş eleman arıyor

Dünya genelinde çip üretimi artırmayı planlayan Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), ABD’nin Arizona eyaletinde 2024 yılının sonlarında üretime başlaması planlanan tesisin açılış tarihinin 2025’e erteleneceğini açıkladı.

Şirket lideri Mark Liu, TSMC’nin ABD tesisinde vasıflı personel eksikliği ve Tayvan’dakinden daha yüksek harcamalar da dahil olmak üzere karşılaştığı çeşitli zorluklar olduğunu söz ediyor. Tüm bu sıkıntılar ışığında TSMC, üretime yardımcı olmak için birtakım çalışanlarını Arizona’ya kaydırma kararı aldı.

Tayvan’dan ABD’ye vasıflı teknik emekçiler göndererek bu sorunu çözmek isteyen TSMC, ABD hükümetindnen de büyük dayanak alıyor. Çin ile Tayvan ortasında yaşanan gerginlik sonrasında TSMC, ABD’ye bir tesis açarak üretimin aksamamasını hedefliyor.

Diğer yandan uzmanlar ise çip üretimi için yeni tesisler kurmanın söylendiği kadar kolay olmadığı inancında. Çip üretiminin şimdiye kadar Tayvan, Güney Kore ve kısmen de olsa Çin ile hudutlu kalmasının bir nedeni olduğunu savunan kesim yetkilleri, bunun için ileri derece uzmanlık gerektiği argümanında.

Uzmanların bu argümanlar, TSMC’nin Tayvan’dan nitelikli eleman ithal edeceğini açıklaması ile kanıtlanmış durumda. Bu yüzden şirketler dünyanın dört bir yanına çip üretim tesisleri kuruyor olsalar da bunu karşılayacak uzman çalışan sayısı ile hayli az.

Görünen o ki, bir mühlet daha çip krizi ile yaşamaya devam etmek zorunda kalacağız. Pekala siz yaşanan çip krizi ve şirketlerin yeni üretim tesisleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Çip krizi bitti, sırada işçi krizi var!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir