featured

Çok övülen İran kamikazeleri elde kaldı: Ukrayna hepsini imha etti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ukrayna ve Rusya ortasındaki kriz tesirlerini göstermeye devam ediyor. Her iki taraftan da karşılıklı olarak yapılan akınlar ile savaşın boyutu artıyor. Tabi bu savaşın sonucunu belirleyecek olan etmenlerin başında askeri güç geliyor olsa da ordu teknolojileri de değerli bir yer tutmakta. 28 Mayıs 2023 gecesi Ukrayna Rusya’ya ilişkin toplamda 52 adet İHA’yı düşürdü. İşte detaylar…

Ukrayna saldırıyı geri püskürttü ve 52 adet İHA’yı düşürdü!

Bilindiği üzere Rusya, Ukrayna ile kriz başladığı andan itibaren kara ve hava kuvvetlerine takviye istedi. Bu kapsam İran kendi üretimleri olan ve mahallî ismi HESA Şahid-136/131 , küresel ismi Shaded-136 ve Shaded-131 olan kamikaze İHA’ları envanterine kattı.

Tabi Ukrayna’da düşmanın güçlenmesini seyretmedi. Kendi hava kuvvetlerini İHA’lara ek olarak hava savunma sistemleriyle de destekledi. Bu kapsamda Ukrayna havadan gelecek olan akınlara karşı kendi içerisinde itimada aldı.

Dün Ukrayna resmi Telegram hesaplarından yapılan paylaşımlardaysa taarruz hakkında açıklama yapıldı. Rusya’nın İran’dan aldığı ve İran üretimi olan Shaded-136 ve Shaded-131 isimli İHA’ları kullanarak Ukrayna’ya hücum teşebbüsünde bulunduğunu belirtti.

Toplamda 54 adet İHA ile saldırıyı gerçekleştiren Rusya’ya karşı Ukrayna’nın direndiğini ve bu İHA’lardan 52 adedini düşürerek akın geri püskürttüklerini belirtti. Bahisle ilgili olarak Ukrayna Hava Kuvvetleri yaptığı açıklamada “28 Mayıs 2023 gecesi düşman, İran atak uçağı Shahed-136 ve Shahed-131 ile kuzey istikametinden – Bryansk bölgesinden ve güneyden – Krasnodar bölgesinden Ukrayna’ya saldırdı. Toplamda 54 adet olmak üzere rekor bir sayıda kamikaze İHA saldırısı görüldü.” tabirlerine yer verdi.

Açıklamanın geri kalanındaysa Ukrayna savunma kuvvetlerinin tek bilek olarak saldırıyı geri püskürttüklerini, muharebenin muvaffakiyetle sonuçlandığını ve başarılı muharebe sonucunda “52 adet Şahid Kamikaze İHA’nın” düşürüldüğünü bildirdi.

Geçtiğimiz aylardaysa tekrar birebir İHA modelinin Ukrayna hudutları içerisinde infilak ettiği görüldü. Uzmanlar tüm bu yaşananların akabinde İran imali Shaded İHA modellerinin hünerleri konusunda kuşkulu. Modelin yeni jenerasyon savaş sistemlerine karşı savunmasız olduğu düşünülüyor. Ama pilotaj ve yönlendiren takımlarında 52 adet İHA’nın düşürülmesinden sorumlu olabileceği söyleniyor.

Peki siz Ukrayna Rusya’ya ilişkin İHA’ları düşürdü haberi hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın…

Çok övülen İran kamikazeleri elde kaldı: Ukrayna hepsini imha etti!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir