featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez turunun ilk durağı Suudi Arabistan’da! Gündemde ortak yatırım ve ticari faaliyetler var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez tipinin birinci durağı olan Suudi Arabistan‘ın Cidde kentine geldi. Suudi yetkililer tarafından karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan Suudi Arabistan‘a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, “Ziyaretlerde önceliğimiz ortak yatırım ve ticari faaliyetler olacak” demişti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, SUUDİ ARABİSTAN’DA

Yatırım ve ticari faaliyetleri geliştirmek için Körfez tipine çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan özel uçak “TC-TRK” ile Suudi Arabistan‘ın Cidde kentine geldi. Erdoğan, Kral Abdülaziz Memleketler arası Havalimanı’nda, Cidde Bölge Buyruğu Yardımcısı Bedir Bin Sultan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al-Suud, Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy, Türkiye’nin Yemen Büyükelçisi Mustafa Pulat ve İslam İşbirliği Teşkilatı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Metin Eker tarafından karşılandı.

ERDOĞAN’A KALABALIK HEYET EŞLİK EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Ulusal Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AK Parti Genel Lider yardımcıları Ömer Çelik, Zafer Sırakaya, AK Parti milletvekilleri Hulusi Akar, Mustafa Varank, Nureddin Nebati ve MHP Milletvekili İsmail Faruk Aksu, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, MİT Lideri İbrahim Kalın, Savunma Sanayii Lideri Haluk Görgün, Devlet Arşivleri Lideri Uğur Ünal, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı, Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da Cidde’ye geldi.

RESMİ MERASİMLE KARŞILANACAK

Erdoğan, Cidde temasları kapsamında Al Salam Sarayı’nda resmi merasimle karşılanacak, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman ile heyetler ortası ve baş başa görüşmelere katılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, onuruna verilecek resmi akşam yemeğine de iştirak edecek.

“ÖNCELİKLİ GÜNDEMİMİZ ORTAK YATIRIM VE TİCARİ FAALİYETLER”

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan’a hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda yaptığı basın toplantısında şunları söylemişti: “Ziyaretlerimiz esnasında öncelikli gündemimiz bu ülkeler ile önümüzdeki periyotta yürüteceğimiz ortak yatırım ve ticari faaliyetler olacak. Kazan kazan anlayışı ile neler yapabileceğimizi değerlendireceğiz. Körfez ülkeleri ile ikili ticaret hacmimiz son 20 yılda 1,6 milyar dolardan yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi. Düzenlenecek iş forumları ile bu sayısı çok daha ileriye taşımanın yollarını arayacağız. Bilhassa İslam dünyasında yaşanan krizler, Türkiye ve Körfez ülkeleri ortasında yakın istişare ve iş birliğini gerekli kılıyor. Ziyaretlerimiz esnasında kardeş ülkelere nasıl yardımcı olacağımızı da enine uzunluğuna konuşma fırsatı bulacağız.”

Kaynak: AA / Mümin Altaş – Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez turunun ilk durağı Suudi Arabistan’da! Gündemde ortak yatırım ve ticari faaliyetler var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir