featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO tarihinde ilk defa Terörizmle Mücadele Özel Koordinatörü atanması kararı ilan edildi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Litvanya’da gerçekleşen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Doruğu’nun dönüşünde uçakta gazetecilere gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, NATO doruğunda Türkiye’nin uğraşları sonucu ittifak tarihinde birinci defa Terörizmle Çaba Özel Koordinatörü atanması kararı ilan edildiğini belirtti.

“ZİRVENİN HAYIRLARA VESİLE OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM”

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu halde; “Vilnius’ta düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Liderleri Tepesi münasebetiyle yaptığımız Litvanya ziyaretimizi muvaffakiyetle tamamladık. Ukrayna’da devam eden savaşın tesirlerinin bölgemizde ve global ölçekte hissedildiği bir periyotta gerçekleştirdiğimiz zirvemizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Vilnius, NATO’nun birlik ve insicamının sergilenmesi, ittifak dayanışmasının pekiştirilmesi için kıymetli bir merhaleyi teşkil etti.

“İTTİFAK TARİHİNDE BİR İLK”

NATO’nun Avrupa Antik Bölgesi’nde savunma ve güvenlik bahisleri bakımından asli istişare forumu olduğunu bir sefer daha teyit ettik. Müttefikler ortasındaki yaptırım ve kısıtlamaların kaldırılması vaadini de içerecek formda yenilenen savunma yatırımları, bilhassa bu tıp taahhütlerin kabulü mahiyetindedir. Yeniden uğraşlarımız sonucunda ittifak tarihinde birinci sefer Terörizmle Uğraş Özel Koordinatörü atanması kararı ilan edildi.

“İLKELİ DURUŞUMUZ BAŞINDAN BERİ BELLİDİR”

İsveç’in NATO üyeliği konusu malumunuz tepe bağlamında öne çıkarılan konulardan biri oldu. Bu husustaki unsurlu duruşumuz başından beri muhakkaktır. Siyasetimizi burada da devam ettirdik. Tepe hitamında yaptığımız basın toplantısında sıkıntıyı enine uzunluğuna değerlendirdik. Kendilerine tabir ettiğimiz üzere İsveç’in iştirak protokollerini onaylayacak merci Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Şu an işleyen bir süreç vardır. Meclisimiz atılan adımları takip edecek, ülkemizin çıkarları doğrultusunda en hakikat kararı verecektir.

“ÜYELİK SÜRECİMİZİN CANLANDIRILMASI İÇİN OLUMLU BİR KANAAT HAKİM”

Değerli arkadaşlar, tepe marjında birçok devlet ve hükümet lideriyle görüşmelerimiz oldu. Başkanlarla görüşmelerimizde hem ikili sorunları hem de NATO bağlamında iş birliğimizi ele aldık. Avrupa Birliği üyelik sürecimizin yine canlandırılması noktasında olumlu bir kanaat hâkim. Türk iktisadına çarpan tesir yapacak Gümrük Birliğinin güncellenmesi müzakerelerini de hızlandıracağız. Vize serbestisinde de uzaklık alacağımıza inanıyorum.

“DÖRT VİZYON YAPITI TAKDİM ETTİM”

Türkiye’nin savunma kabiliyetini güçlendirecek projelerle ilgili süreçler de ivme kazanacaktır. Muhataplarımızla olan görüşmelerimizde kendilerine Bağlantı Başkanlığımızın hazırladığı dört vizyon yapıtı takdim ettim. İnsani Yardımda Türkiye Modeli, Türkiye’nin NATO’ya Katkıları, Türkiye’nin Terörizmle Çabası ve Önder Diplomasi başlıklı bu yapıtlarla tarihe not düştük. Zirvemizin ve yaptığımız görüşmelerin ülkemiz, milletimiz ve güvenliğimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Teşekkür ederim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: NATO tarihinde ilk defa Terörizmle Mücadele Özel Koordinatörü atanması kararı ilan edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir