featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gabar petrolü çıkışı: 2024’te ekonomiye olumlu yansıyacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan Körfez çeşidi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretleri sonrası dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı, gündeme ait açıklamalarda bulundu. Akaryakıta gelen ÖTV artırımı sonrası Gabar’dan çıkarılan petrolün gündeme gelmesiyle ilgili konuşan Erdoğan, “Gabar’daki petrol şimdi halkın cebine girmeye başlamadı. Şu anda çıkarma safhasındayız. İnşallah çıkarıp devletin kasasına girmeye başladığı andan itibaren vatandaşımıza yansıyacak. Gabar petrolünün iktisada olumlu yansıması 2024’te başlar.” sözlerini kullandı.

“YAKIT OLARAK KULLANILMASI BİRAZ VAKİT ALACAK”

Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Karadeniz’deki gaz rezervi Ağustos 2020’de keşfedildi. Nisan 2023 itibariyle Faz-1 kapsamında planlanan 10 kuyu devreye alındı. Böylece de Karadeniz gazı sisteme dahil oldu, konutlarımızda kullanmaya başlandı. Nisan ayında konutlarda doğalgazı 1 ay parasız, 1 yıl boyunca da 25 metreküpe denk doğalgazı fiyatsız yaptıysak Gabar petrolü de sistemimize entegre edildiğinde vatandaşımıza bir yansıması kesinlikle olacaktır. Keşfi yapılan petrolün sisteme girmesi, yakıt olarak kullanılması biraz vakit alacak.

“AİLE VE GENÇLİK BANKASININ KAYNAĞI OLACAK”

Öte taraftan Aile ve Gençlik Bankasının kaynağı bu Gabar petrolü ve Karadeniz doğalgazı olacak. Bu hususta Norveç modelini önemsiyorum. Aile ve Gençlik Bankasını bunun için kuruyoruz. Orada muhakkak bir rezervi tutacağız. Bu rezervden aileler, gençler istifade edecekler. Bu da vatandaşlarımıza öbür bir yansıması olacaktır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gabar petrolü çıkışı: 2024’te ekonomiye olumlu yansıyacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir