featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “sivil anayasa” mesajı: Seçimden sonra Meclis gündemine taşıyacağız

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay Başkanlığı 155. kuruluş yıl dönümü merasimine katılarak konuşma yaptı. Erdoğan merasimde birbirinden değerli iletiler verdi.

“SİVİL VE ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ANAYASA’YA KAVUŞTURMAK İSTİYORUZ”

Sivil anayasa iletisi veren Erdoğan, “Türkiye’yi ulusal irade eliyle hazırlanmış sivil ve özgürlükçü bir Anayasa’ya kavuşturmak istiyoruz. Seçimlerin akabinde bu mevzuyu hem milletimizin hem Meclis’imizin gündemine taşıyacağız. Son 21 yılda bu ülkede her ne yapılmışsa gerisinde asırlık demokrasi ve kalkınma eksikliklerimizi telafi etme eforu vardır. Biz dirayetli ve kararlı duruşumuzla milletimizin takviyesini daima yanımızda tutmayı başardık. 15 Temmuz gecesi bir şey söylemiştim; biz milletin üzerinde bir güç tanımıyoruz. Bu güç bizi vesayetin cenderesinden kurtardığı üzere darbecilerin silahlarının namlularına da göğsünü siper etti.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Danıştay çok kıymetli vazifeler ifa etmektedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni kurarken güçler ayrılığı unsurunu de tahkik ettik. Demokrasimizin standardını yükselttik, yargının bağımsızlığı prensibine. Esasen yargı ile yürütme ortasındaki ilgiler dünyanın her yerinde tartışma konusu olmaktadır. Bir devir yargımızın üzerine çöken FETÖ gölgesi hepimizi çok üzmüştür. Bu ihanet çetesini yargımızdan temizleyerek yeni bir periyot başlattık.

“BU UTANCI YAŞATANLARIN HİÇBİRİNİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

İlk gençlik yıllarımızı muhtıra tartışmalarıyla geçirdik. Sokak kavgalarının terör aksiyonlarına evrildiği yılları yaşadık. Siyasetin yine toparlanmaya çalıştığı 80’li ve 90’lı yıllar izlendi. 28 Şubat hafızalarımızda hala canlıdır. Bu utancı yaşatanların hiçbirini asla unutmayacağız. Siyasete yeni bir ses getirerek milletimizden yetki istedik. Türkiye’ye o kadar çok vakit kaybettirdiler ki kaybedecek tek bir anımız ve günümüz yoktu. Evvelki süreçlerden farklı olarak biz duruşumuzla farklı durmayı başardık. 15 Temmuz gecesi ben ‘Milletimizin üstünde bir güç tanımadık’ demiştim. Biz de milletimize şükranımızı, eserlerimizle, reformlarımızla gösterdik, gösteriyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “sivil anayasa” mesajı: Seçimden sonra Meclis gündemine taşıyacağız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir