featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama töreninde neden 101 pare top atışı yapıldı? Tarihi geleneğin derin bir anlamı var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün TBMM’de yemin eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, misyonuna resmen başladı. Erdoğan’ın yemini sonrası Külliye’de misyona başlama merasimi gerçekleştirildi. Merasime dünya başkanları de büyük bir iştirak gösterdi.

101 PARE TOP ATIŞI YAPILDI

Göreve başlama merasimine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konvoyuna Külliye’nin A Kapısı’na varışta Atlı Merasim Birliği katıldı. Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atışı yapıldı. Ayrıyeten Hava, Kara ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarına bağlı ordu karargahlarında da 101’er pare top atışı gerçekleştirildi.

OSMANLI DEVRİNE DAYANIYOR

101 pare top atışı yapılması merak konusu oldu. Kelam konusu gelenek Osmanlı periyoduna dayanıyor. Osmanlı’da padişahların tahta çıktıktan sonra yapılan bu gelenek Cumhuriyet tarihinde de devam etti. Kelam konusu gelenekle 16 büyük Türk devletinin devamı 17. büyük Türk devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin başkanlığının kutlaması nedeniyle tekrar ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın göreve başlama töreninde neden 101 pare top atışı yapıldı? Tarihi geleneğin derin bir anlamı var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir