featured

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan asgari ücret açıklaması: Bir uzlaşmayla bir sonuç çıkacak

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimler sonrası gözler temmuz ayında gerçekleşecek olan taban fiyat artırımına çevrildi. Bu doğrultuda Minimum Fiyat Tespit Kurulu, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın daveti üzerine 13 Haziran’da toplanacak.

“TEK TARAFLI BİR HADİSE DEĞİL”

Milyonlarca çalışanın başında ‘Asgari fiyat ne kadar olacak?” sorusu yatarken; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularına cevap veren Yılmaz, “Komisyon toplanacak biliyorsunuz tek taraflı bir hadise değil. Minimum fiyat müzakereleri emekçi tarafı var, patron tarafı var. Bir de bakanlığımız kamu tarafı var. Bu müzakereler başlayacak. Kesinlikle yaşanan gelişmeler, ekonomik gelişmeler başta olmak üzere pahalandırılacak. Bir uzlaşmayla onu temenni ediyorum” dedi.

“BİR UZLAŞMAYLA SONUÇ ÇIKACAK”

Sözlerini sürdüren Yılmaz, “Bir uzlaşmayla bir sonuç çıkacak. Ayrıntıları tartışmanın bir manası yok. Bu müzakerelerin sonucu için şimdiden ben iyi olsun diyorum. AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana ideolojisi daima şu olmuştur: Çalışanları enflasyona ezdirmemek, her vakit onların yanında olmak. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu temel bir unsurudur. Yeni bir hadise değildir. İktidara geldiğimiz günden beri daima bu politikayı izledik. Bundan sonra da birebir doğrultuda devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

BEKLENTİ 11 BİN 650 TL

Yeni taban fiyat için 500 dolarlık (1 dolar=23,30 TL) yani 11 bin 650 TL alım gücünü personel tarafının masaya getirmesi bekleniyor.

ENFLASYON SAYILARI BELİRLEYİCİ OLACAK

Asgari fiyat için 6 aylık enflasyon sayıları ve refah hissesi değerli bir kıstas olacak. 5 aylık enflasyon sayıları yüzde 15,26 oldu. 6 aylık enflasyon sayılarının da yüzde 18-20 bandında olması bekleniyor. Buna refah hissesi da eklenmesi bekleniyor.

YENİ YILDA 8 BİN 500 LİRA OLDU

Asgari fiyat, bir personel için aylık brüt 10.008 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 8.506,80 lira olarak uygulanıyor. Minimum fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 11.759,40 lira. Bunun 10.008 lirasını brüt taban fiyat, 1.551,24 lirasını toplumsal güvenlik primi, 200,16 lirasını patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan asgari ücret açıklaması: Bir uzlaşmayla bir sonuç çıkacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir