featured

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan “Asgari ücret ne kadar olacak” sorusuna yanıt: Bir sürü dengeyi dikkate almak durumundasınız

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Haber Global’de katıldığı canlı yayında gündeme ait sorulara yanıtladı. Yılmaz, son günlerde milyonlarca çalışanının başında dönen “Asgari fiyat ne kadar olacak?” sorusu yöneltildi.

“BİR SÜRÜ DENGEYİ DİKKATE ALMAK DURUMUNDASINIZ”

Yılmaz, şunları söyledi, “Ümit ederiz ki bu üç kesim bir ortak noktada anlaşsınlar, o da enflasyona karşı çalışanlarımızın ezdirilmemesi. Bir sürü dengeyi dikkate almak durumundasınız. Bir taraftan patronların de perspektifine bakmamız lazım. İşletmelerimiz de ayakta kalacak ki daha fazla beşere iş imkanı sağlasınlar. Şimdiden nasıl bir sonuç çıkacağını söyleyemeyiz. Bekleyip göreceğiz.”

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI

Memur ve emekli maaşlarına yönelik de konuşan Yılmaz, “Taahhütlerimizi temmuz ayı içinde gecikmeden gerçekleştirme istikametinde uğraş içindeyiz. Son kelam Meclis’te. Çok şükür çoğunluğumuz var Cumhur İttifakı olarak”

İKİNCİ TOPLANTI YARIN

Öte yandan Minimum fiyata orta artırımın belirlenmesi için süreç işliyor. Yarın saat 10.00’da taraflar ikinci defa bir ortaya gelecek. Gözler Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda olacak. Minimum Fiyat Tespit Kurulu toplantısına Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da katılacak. Emekçi ve patron tarafının temsilcileri de toplantıda olacak.

İŞÇİ KESİTİ TALEPLERİNİ İLETECEK

İlk toplantıda sayı söylem edilmemişti. Bu kere emekçi kesitinin artırım oranına ait taleplerini iletmesi bekleniyor. Kurul, tüketici fiyat endekslerini ve geçinme endekslerini dikkate alacak. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nın saha çalışmaları pahalandırılacak. Personel ve patron sendikasının çalışmaları da ele alınacak.

RAKAMIN BAYRAMDAN EVVEL BELİRLİ OLMASI BEKLENİYOR

Asgari fiyat tespit komitesi 15 üyeden oluşuyor. 5 üye hükümeti, 5 üye emekçi tarafını 5 üye de patron tarafını temsil ediyor. Kararlar oy çokluğuyla alınıyor.

500 DOLAR FORMÜLÜ RAFA KALKTI

Hükümet taban fiyatta alt sonu 500 dolar olarak belirlemişti. Lakin kurdaki yükseliş sonrası bu vaat rafa kalktı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde “Dolar yerinde durmuyor. Biz TL konuşmak durumundayız” diyerek 500 dolar formülüne kapıyı kapatmıştı.

İŞVEREN VE EMEKÇİ BÖLÜMÜ ORTASINDA 2 BİN TL’LİK FARK VAR

İşveren ve emekçi kesitinin taban fiyat hesaplamasında 2 bin TL’lik bir fark bulunuyor. İstanbul Ticaret Odası Lideri Şekib Avdagiç, “Asgari fiyat artış oranına ait beklentimiz, birinci 6 ayın TÜFE’si dikkate alınarak yapılması yönündedir” demişti. TÜİK datalarına nazaran Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) birinci 5 ay için yüzde 15.26 düzeyinde gerçekleşti. Yüzde 15’lik artırıma nazaran yeni taban fiyat 9 bin 775 lira oluyor. Haziran ayı enflasyonunun da eklenmesiyle bu sayının 10 bin lira düzeyine çıkması bekleniyor. Emekçi kesitinin önceliği ise 12 bin lira seviyeleri.

HÜKÜMETİN TARAFLARI ORTAK NOKTADA BULUŞTURMASI BEKLENİYOR

Hükümetin, Minimum Fiyat Tespit Kurulu’nda personel ve patron temsilcilerini ortak bir noktada buluşturması bekleniyor. Kulislerde minimum fiyatın yüzde 30’luk artırımla 11 bin 50 lira düzeyine çıkacağı konuşuluyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan “Asgari ücret ne kadar olacak” sorusuna yanıt: Bir sürü dengeyi dikkate almak durumundasınız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir