featured

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Yıl sonuna kadar yeni bir vergi artışı yapılacağını düşünmüyorum

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz katıldığı canlı yayında Ek MTV artırımı ve akaryakıtta ÖTV’ye yapılan artırımların akabinde yeni artırımlar gelip gelmeyeceği sorusuna cevap verdi. Yılmaz, “Yıl sonuna kadar yeni bir vergi artışı yapılacağını düşünmüyorum. Zelzelenin yaralarını sarmak için fakir haneleri toplumsal olarak gereksinim sahiplerini desteklemek ve kritik yatırımların gerçekleşmesi, topluma yardım etmek için uğraşıyoruz.” tabirlerini kullandı.

Ek MTV artırımı ve akaryakıtta ÖTV’ye yapılan peş peşe artırımlar reaksiyonları de beraberinde getirdi. Yeni artırımların yapılıp yapılmayacağı merak konusu olurken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan dikkat çeken açıklamalar geldi.

“YIL SONUNA KADAR YENİ VERGİ ARTIŞI YAPILACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

A Haber canlı yayınında ekonomi ve gündeme ait soruları yanıtlayan Yılmaz, yeni vergi artırımı beklemediğini belirtti. Yılmaz şunları söyledi: “Yıl sonuna kadar yeni bir vergi artışı yapılacağını düşünmüyorum. Maktu sayı dediğimiz oransal olmayan mutlak kıymet olarak belirlenen tabirler. Maktu vergiler önemli manada erişmişti. Zelzelenin yaralarını sarmak için fakir haneleri toplumsal olarak gereksinim sahiplerini desteklemek ve kritik yatırımların gerçekleşmesi, topluma yardım etmek için uğraşıyoruz. Ülkelerin muhtaçlık duyduğu harcamalar için bunlar değerlendirip kullanılacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz’ın açıklamalarından satır başları şu biçimde:

“Sayın Mehmet Şimşek ile birlikte çok yararlı ziyaretler yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız somut bir grup sonuçlar ortaya koyacaktır diye inanıyorum. Yatırımlar konusunda kıymetli gelişmeler yaşanacaktır diye umut ediyorum. Bütün dünya uzun vadeli fonları yatırımları ülkesine çekmeye çalışıyor. Türkiye’ye daha fazla sermaye girişi olacağını söz edebilirim. Önemli sayılar olacaktır. Türkiye’nin kalkınmasına çok yararlı olacak yatırımların geleceğini söyleyebilirim.

“YAPISAL ISLAHAT İLE İTİMADI ARTIRACAĞIZ”

OVP’de yeni gayeler koyacağız. Orta vadeli programdan en büyük beklentimiz belirsizlikleri azaltması, yatırımcılar ve öteki aktörleri oyuna sokmasıdır. Yapısal ıslahat yapmış bir ülke olarak inancı artırmış olacağız. Hasebiyle bu beklenti kararıyla tesir çabucak gerçekleşmiş olacak. OVP ile makro ekonomik amaçlarımızı güncelleyeceğiz. OVP’den sonra 2024 yılı bütçesi Meclis’e gelecek.

“ENFLASYONLA UĞRAŞ EDİYORUZ”

Enflasyon için gayret ederken, öteki taraftan resesyona düşmemek için çaba içerisindeyiz. Yalnızca talep taraflı değil, arz istikametli de bakarak, enflasyonla uğraş ediyoruz. Önümüzdeki devirde de enflasyon ile orta vadeli bütçemizi paylaşım olacağız. Maliye siyaseti, para siyaseti ve rekabeti artırıcı ıslahatlarla çabamızı sürdürüyoruz.

“DOĞAL GAZ FATURASINI EN ÇOK DESTEKLEYEN ÜLKELERİN BAŞINDA TÜRKİYE GELİYOR”

Bugün doğal gazda taban fiyat üzerindeki hissesine bakmak en doğrusu. Doğal gaz ile ilgili söylenenler gerçeği yansıtmıyor. Türkiye nitekim doğalgaz fiyatlaması konusunda en alt sırada. Bu eserler ayrıyeten, ithal ettiğimiz eserler buna karşın en alt sırada yer alıyor. Öte yandan yeni keşifler yapıyoruz Karadeniz’de doğalgaz üzere. Gabar’da tüketimimizin yüzde 10’una tekabül eden buluşlar içerisindeyiz. Vatandaşımızın doğal gaz faturasını en çok destekleyen ülkelerin başında Türkiye geliyor. Bu yıl konutlardan fiyat alınmayarak doğalgaz kullanıma sunuldu. Ayrıyeten 2 milyondan fazla haneye doğalgaz dayanağımız var.

“TÜRKİYE’NİN IMF İLE BORÇ ALAKASI BİTTİ”

Türkiye kendi yolunu çizmiş bir ülkedir. Kendi çalışmalarımızı yapan bir ülkeyiz… 10 yıldır IMF’siz bir Türkiye var. 2023 yılında IMF ile borç münasebeti bitti. Çok sıkıntı bir devirde ülkemiz başarılı çalışmalarını devam ettirdi ve devam ettirecek.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Yıl sonuna kadar yeni bir vergi artışı yapılacağını düşünmüyorum

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir