featured

Darbe sonrası alıkonulan Nijer Cumhurbaşkanı Bazoum’dan haber var! Sözleri endişelendiriyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nijer‘de ordu, idareye el koyarak Nijer Devlet Lideri Mohamed Bazoum’u alıkoydu. Dünyadan darbeye yönelik yansılar gelirken Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Bazoum’a ait, “Tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum. Bana düzgün olduğunu söyledi lakin durumun çok önemli olduğunu söyledi” dedi.

DARBECİLERİN YANINDA YER ALDILAR

Nijer’de 2021 seçimlerini kazanan Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, kendilerine “Vatanı Muhafaza Ulusal Kurulu (CNSP)” ismini veren bir küme asker tarafından 26 Temmuz’da darbe sonucu devrildi. Darbenin gerisinde yaklaşık 10 yıldır Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı kumandanı olarak misyon yapan General Omar Tchiani’nin olduğu ortaya çıktı. Nijer ordusu, güvenlik güçlerinin farklı ögeleri ortasında kan dökülmesinin önüne geçmek, Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ve ailesini korumak için darbe bildirisini desteklemeye karar verdiklerini duyurdu.

Muhammed Bazum

“TAM OLARAK NEREDE OLDUĞUNU BİLMİYORUM”

ABD’nin New York kentindeki BM genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Nijer’de darbe teşebbüsünde alıkonulan Nijer Devlet Lideri Mohamed Bazoum’a ait kendisine yöneltilen soruyu, “Dün Lider Bazoum ile konuştum. Tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum lakin gözaltına alındı. Bana düzgün olduğunu söyledi lakin durumun çok önemli olduğunu söyledi. Bu nedenle bugün yalnızca onun derhal özgür bırakılması için değil, demokratik kurumların tekrar kurulması için de çok güçlü davetlerde bulundum” halinde cevapladı.

ART ARDA KINAMA İLETİLERİ GELDİ

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, “Nijer’deki askeri darbe teşebbüsünü en güçlü formda kınıyorum. Anayasal tertibi ve hukukun üstünlüğünü yine tesis etmek için her türlü uğraş gösterilmelidir.” tabirini kullandı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığında Kalkınma ve Afrika’dan Sorumlu Devlet Bakanı olarak misyon yapan Andrew Mitchell, Nijer’deki darbeye ait “İngiltere, Nijer’de demokrasi ve istikrarı zedeleyecek her türlü teşebbüsü en sert biçimde kınamaktadır.” tabirini kullandı. Tunus, Suudi Arabistan, BAE, Mısır, Katar, Libya ve Cezayir’den Nijer’deki darbeye kınama geldi.

RUSYA BAYRAĞI AÇIYORLAR

Nijer’de dün askerin idareye el koyması sonrasında darbe destekçileri başşehir Niamey ve Dosso’da şov yaptı. Cumhurbaşkanı Mohamed Bazoum’un askeri darbeyle devrilmesi sonucu darbe destekçileri sokağa çıktı. Niamey’de Ulusal Meclis etrafında toplanan yüzlerce kişi “Fransa defol”, “Yaşasın Nijer ordusu” sloganları attı. Dosso’da toplanan küme da Fransız askerlerinin ülkeden derhal ayrılmasını talep etti. Her iki şovda de hareketçilerin Rus bayrakları taşıması dikkati çekti. Öte yandan Niamey’de toplanan göstericiler Bazoum’un partisi “Nijer Demokrasi ve Sosyalizm Partisi (PNDS-TARAYA)” genel merkezini ateşe verdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Dünya
Darbe sonrası alıkonulan Nijer Cumhurbaşkanı Bazoum’dan haber var! Sözleri endişelendiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir