featured

Dava sona erdi: Apple, müşterilerine tazminat ödeyecek!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Apple’ın geçtiğimiz yıllarda ürettiği MacBook model dizüstü bilgisayarlardaki kelebek klavye için binlerce tüketici mahkemeye başvurdu. Bugün ise dava sonuçlandı. Şirket, müşterilerine toplamda 50 milyon dolarlık tazminat ödeyecek. İşte ayrıntılar…

Apple, MacBook’lardaki kelebek klavye için toplamda 50 milyon dolar ödeyecek!

Apple, 2015 ile 2019 yılları ortasında sattığı MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerinde kelebek klavye dizaynını kullandı. Bu sayede dizüstü bilgisayarı daha ince hale getiren şirket, bu tasarım ile müşterilerini ne yazık ki şad edemedi.

Öyle ki tüketiciler, kelebek klavyenin dayanıksız olduğunu, tuşların daima yapışarak basılı kaldığını öne sürüyordu. Bu ve bunun üzere pek çok can sıkıcı sorunu vardı. Üstelik teknik servisler de buna bir tahlil bulamıyordu.

Zira yüzlerce kişi MacBook’unu servise verdiğini fakat sorunun çözülmeyerek, hala devam ettiğini söylüyordu. Sonuç olarak tüm bu sebeplerden dolayı toplamda 86 bin kişi, Apple’a dava açtı ve tazminat talep edildi.

Uzun süren mahkemenin akabinde Apple, bu davayı, mağduriyetleri giderme emeliyle tüketicilere toplamda 50 milyon dolarlık bir tazminat ödeyerek sonlandırmak istedi. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bu teklif, bugün Kaliforniya’da görülen davada nihayet onaylandı.

50 milyon doların değerli bir kısmı davada misyonlu olan avukatlara gidecek. Geri kalanı ise 86 bin bireye tazminat olarak dağıtılacak. Aktarılanlara nazaran Apple, mağdur şahıslara, tamirat masraflarını da göz önünde bulundurarak 50 ila 350 dolar ortasında bir ödeme yapacak. Alışılmış bu, Mart 2019’a kadar mahkemeye talepte bulunan şahıslar için geçerli. Şu anda yeni müracaat yapan şahıslar tazminat almayacak.

Apple, kelebek klavye tasarımı üzerinde çalıştı lakin bir türlü sıkıntıya tahlil bulamadı. Daha sonrasında ise 2019 yılında ürettiği 13 inçlik MacBook Pro ile bu klavye dizaynına veda etti. Masaüstü bilgisayarlarında kullandığı makas anahtar dizaynına geri dönüldü.

Peki sizler bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dava sona erdi: Apple, müşterilerine tazminat ödeyecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir