featured

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan, Kur’an-ı Kerim yakılmasına göz yuman İsveç’e sert tepki

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ürdün Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Ürdünlüler Bakanı Ayman Safadi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Fidan basın toplantısında İsveç‘teki Kur’an-ı Kerim yakma aksiyonuna reaksiyon göstererek “Yapılan aşağılık saldırıyı ve ikazlarımıza karşın bu atağa göz yumulmasını bir kere daha kuvvetle kınıyoruz. Stratejik ve güvenlik değerlendirmesi prestijiyle İsveç‘in NATO’ya üyeliğinin bir yük mü yoksa yarar mı getireceği konusu artık daha çok tartışmaya açıktır” tabirlerini kullandı.

“NATO’YA GÜÇ DEĞİL SORUN GETİRECEK OLMALARI BİZİ DÜŞÜNDÜRÜYOR”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan; Ürdün Başbakan Yardımcısı, Dışişleri ve Yurtdışında Yaşayan Ürdünlüler Bakanı Ayman Safadi ile ortak basın toplantısı düzenledi. Fidan, İsveç‘in başşehri Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakılması hakkında zehir zemberek açıklamalarda bulundu. Fidan, “Yapılan aşağılık saldırıyı ve ikazlarımıza karşın bu atağa göz yumulmasını bir sefer daha kuvvetle kınıyoruz. Türkiye olarak biz de İsveç‘teki Kuran yakma hadisesini kınadık ve kınamaya devam edeceğiz. Dünyanın çeşitli etraflarından de bu menfur olaya yansılar geldi. Bu reaksiyonların daha tesirli ve daha sonuç alıcı olması için çalışmaya devam edeceğiz. Zira bir reaksiyon ortaya konmazsa bu ne birinci ne de son olacak. İsveç‘in NATO üyeliğinin tartışıldığı günlerde İsveç güvenlik sistemini provokasyonlarını engellemeye yetmeyen bir yapıda olması, NATO’ya güç değil sorun getirecek bir noktada olması açıkçası bizi düşündürüyor. Stratejik ve güvenlik değerlendirmesi prestijiyle İsveç’in NATO’ya üyeliğinin bir yük mü yoksa yarar mı getireceği konusu artık daha çok tartışmaya açıktır. Fakat İsveç vazifelerini yerine getirirse her türlü alternatif de mevcut.” dedi.

“İSRAİL HÜCUMLARI BİR AN ÖNCE DURDURMALI”

Fidan kelamlarına şöyle devam etti: “İsrail’in Filistinlilere yönelik taarruzları bir an önce durmalıdır. İsrail’in saldırısını en güçlü halde kınadık. Türkiye ve Ürdün olarak bölgede sukünetin sağlanması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Pak Filistinli kardeşlerimize yönelik baskınlar ve yerleşimcilerin taarruzları bir an önce durmalıdır.

“MISIR’LA KARŞILIKLI BÜYÜKELÇİLERİMİZİ ATIYORUZ”

Biliyorsunuz Türkiye ile Mısır bölgelerinde güçlü iki kardeş ülkedir. Tarihi, coğrafik, kültürel, stratejik ve inanç bağlarından ötürü iki kıymetli ülkenin birbirlerinden başka kalma lüksü yoktur. Bu perspektiften hareketle Cumhurbaşkanlarının iradeleriyle bir müddet evvel bir süreç başlatıldı. En son noktada bildiğiniz üzere Kasım 2022’de iki cumhurbaşkanı bir ortaya geldi ve alınan kararlar sonucunda hususları ilerlettiler. Bugün aldığımız ortak kararla Mısır ve Türkiye olarak karşılıklı büyükelçilerimizi atıyoruz. Bundan sonra münasebetlerimiz siyasi ekonomik ve öbür bütün alanlarda ilerlemeye devam edecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin de iradesi bu tarafta.”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’dan, Kur’an-ı Kerim yakılmasına göz yuman İsveç’e sert tepki

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir