featured

Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan, Alman basınında gündem oldu: Hiç kimse onun kadar çok sır bilmiyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni Kabine’ye Dışişleri Bakanı olarak atadığı eski MİT Lideri Hakan Fidan, Alman basınında geniş yankı uyandırdı.

YENİ BAKAN FİDAN ALMAN BASININDA

Seçim periyodunda Türkiye’yi yakından takip eden Alman basını, Bakan Fidan’ın yeni Türkiye dış siyasetini mercek altına alırken RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) medya kuruluşundan çarpıcı bir tahlil geldi.

“HİÇ KİMSE FİDAN KADAR ÇOK SIR BİLMİYOR”

“Her şeyi bilen adam: Hakan Fidan Türkiye’nin yeni dışişleri bakanı” başlığını atan RND “MİT’in başında 13 yıl geçirdikten sonra, neredeyse hiç kimse Fidan kadar çok sır bilmiyor. Bu onu Türkiye’nin en güçlü adamlarından biri yapıyor” dedi.

MİT’İN BAŞARILI OPERASYONLARINA VURGU YAPTILAR

“Türkiye’de herkes Fidan’ın ismini biliyor lakin kamuoyu onun hakkında çok az şey biliyor” diyen Alman haber sitesi, Fidan idaresindeki MİT’in yurtdışında imza attığı başarılı operasyonlara dikkat çekti.

“DIŞ SİYASET FİDAN İÇİN YENİ BİR ALAN DEĞİL”

MİT’in yurtdışından yüzden fazla FETÖ firarisini Türkiye’ye getirdiğini yazan RND, Fidan için dış siyasetin yeni bir alan olmadığını belirtti ve şu değerlendirmede bulundu; “Dış siyaset, Fidan için yeni bir alan değil. Tam bilakis birçok rolde, yıllarca art planda tüm kıymetli dış siyaset kararlarına dahil oldu. Erdoğan’ın ‘gölge dışişleri bakanı’ olarak Türkiye’nin İsrail ve Mısır ile yakınlaşması için kapalı görüşmeler hazırladı, Ukrayna ihtilafında arabuluculuk yapmak için Kiev ve Moskova ile yakın temaslar sürdürdü.”

“GİZLİ SERVİSİN BAŞI OLMASINA KARŞIN…”

Fidan’ın memleketler arası kontaklarının düzgün olduğuna dikkat çeken RBD “Fidan Washington ve Moskova üzere birçok değerli seyahatte Erdoğan ve eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na eşlik etti. Zımnî servisin başı olmasına karşın, Fidan sırf diplomatik hünerler sergilemedi’ dedi. Fidan’ın birebir vakitte bir stratejik düşünür olduğuna vurgu yapan RND, ‘Yeni konumunda her iki niteliğe de muhtaçlığı olacak” dedi.

Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan, Alman basınında gündem oldu: Hiç kimse onun kadar çok sır bilmiyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir