featured

DİSK Başkanı Çerkezoğlu: Asgari ücret yılda 4 kez güncellenmeli

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari Ücret Tespit Komitesi bugün orta artırımı belirlemek için 2. kere toplanırken DİSK Lideri Dilek Çerkezoğlu dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Çerkezoğlu, “Enflasyon tek haneli sayıya düşene kadar taban fiyat ve bütün fiyatlar yılda 4 sefer güncellenmelidir” derken; toplantı sırasında DİSK yöneticisi, basın mensubuna “fotoğraf çektiği” gerekçesiyle reaksiyon gösterince tartışma çıktı.

“GERÇEK ENFLASYON DİKKATE ALINMALIDIR”

Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Taban Fiyat Tespit Komitesi’nin ikinci toplantısı öncesi minimum fiyat konusundaki görüş ve tekliflerini paylaştı. DİSK’in Beşiktaş’taki binasında basın açıklaması yapan DİSK Genel Lideri Dilek Çerkezoğlu “Asgari Fiyat Tespit Komitesi 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak minimum fiyatı belirlemek üzere yine toplanıyor. DİSK olarak minimum fiyat tespit komitesinde değiliz. Masada olmamamıza karşın biz de tekliflerimizi kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Avrupa Birliği ülkelerinde minimum fiyatla çalışanların oranı yüzde 4’ler civarındayken Türkiye’de taban fiyat ve civarında çalışanların oranları yüzde 50’yi geçti. Türkiye minimum ücretliler toplumu haline geldi. Hasebiyle öncelikli problemimiz Türkiye’nin minimum ücretliler toplumu olmaktan kurtarılmasıdır. Taban fiyat tespit süreci demokratikleştirilmelidir. Minimum fiyat belirlenirken TÜİK’in enflasyon sayıları değil gerçek enflasyon dikkate alınmalıdır. Minimum fiyat bir geçim fiyatı olarak çalışanın ailesiyle birlikte geçinebileceği bir fiyat olarak hesaplanmalıdır. En düşük emekli aylığı da minimum fiyat seviyesine yükseltilmelidir” dedi.

“ENFLASYON TEK HANEYE DÜŞENE KADAR YILDA 4 KERE GÜNCELLENMELİ”

Bir basın mensubunun “DİSK’in taban fiyat ile ilgili bir sayısı var mı?” sorusuna Çekezoğlu şu cevabı verdi: “Rakam olarak aslında minimum fiyatın belirlenmesindeki kriterleri saydığımızda esasen bir sayı söylem etmiş oluyoruz. Emekçinin ailesiyle geçinebileceği bir fiyat olması, gerçek enflasyon karşısındaki kayıp, büyümenin yansıtılması ve bir konutta iki kişi çalıştığında bir yoksulluk sonu kadar gelir meskene girebilmelidir dediğimizde bir sayı aralığını tanım etmiş oluyoruz. DİSK”in bu bahisteki önerisi gerçek enflasyondan kelam ediyoruz tabi, enflasyon tek haneli sayılara düşene kadar minimum fiyatın ve bütün fiyatların yılda dört sefer güncellenmesidir. Bu kadar yüksek enflasyonun olduğu, alım gücünün süratle düştüğü bu süreçte gereklidir. Hepimiz yaşayarak görüyoruz ki minimum fiyata yapılan artırımlar 1-3 ay içerisinde uçup gidiyor. Ocak ayında yüzde ellinin üzerinde bir artış yapıldı ancak belirlenen minimum fiyat süratle daha yılın üçüncü ayında açlık hududunun bile altına gerilemiş oldu”

GAZETECİLERE REAKSİYON GÖSTERDİLER

DİSK’in açıklaması sırasında Dilek Çerkezoğlu’nun yanında oturan DİSK Dokumacılık Emekçileri Sendikası Lideri Kazım Doğan bir basın mensubuna fazla fotoğraf çektiği gerekçesiyle “Yeter artık” diyerek reaksiyon gösterdi. Basın mensubunun ise “Fotoğraf çekmemizi istemiyorsanız bizi neden çağırıyorsunuz?” karşılığını verdi. Kazım Doğan “Yeter lan konuşma, gelme lan bir daha” dedi. Yaşanan tartışma Doğan’ın salondan çıkmasıyla son buldu. Çerkezoğlu basın mensuplarından özür diledi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Hasan Yıldırım – İktisat
DİSK Başkanı Çerkezoğlu: Asgari ücret yılda 4 kez güncellenmeli

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir