featured

Doğal gaza yüzde 224 zam mı geldi? Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama var

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Doğal gaza yüzde 224 artırım geldi” tezlerinin akabinde Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı Dezenformasyonla Çaba Merkezi açıklama yaptı. Argümanların gerçek dışı olduğunu belirten Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı, “Konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatında yüzde 224 değil, ortalama yüzde 1 artış yaşanmıştır. Bu oran endüstride kullanılan doğal gazda ise yaklaşık yüzde 0,5’etekabül etmektedir.” dedi.

DOĞAL GAZA YÜZDE 224 ARTIRIM İDDİASI

Akaryakıta yapılan artırımın akabinde bir doğal gazla ilgili dikkat çeken bir tez gündeme geldi. Doğal gaza yüzde 224 artırım yapıldığı öne sürüldü. Argümanların akabinde Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı Dezenformasyonla Uğraş Merkezi, Twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamada, “yüzde 224 zam” tezlerinin gerçek dışı olmadığı belirtildi.

“YÜZDE 224 DEĞİL, YÜZDE 1 ARTIŞ YAŞANDI”

Açıklamada şu tabirlere yer verildi: “Konutlarda kullanılan doğal gaz fiyatlarında yüzde 224 değil, ortalama yüzde 1 artış yaşanmıştır. Bu oran endüstride kullanılan doğal gazda ise yaklaşık yüzde 0.5’e denk gelmektedir.

“METREKÜP FİYATINDA YÜZDE 6 ARTIŞ”

Doğal gazda metreküp başına ÖTV 0.0747 lira olarak güncellenmiştir. Bu da KDV tesiriyle birlikte metreküp fiyatında yaklaşık 6 kuruşluk bir artış manasına gelmektedir.

“İDDİA GERÇEK DEĞİL”

Öte yandan, Avrupa’da doğal gaz faturalarındaki vergi yükü ortalama yüzde 36 seviyesindeyken, bu oran Türkiye’de KDV ve ÖTV artışlarıyla birlikte yüzde 18 düzeyine (Avrupa’nın yarısına) yaklaşmıştır. ‘Doğal gaza yüzde 224 artırım geldi’ tezi hakikat değildir.”

Doğal gaza yüzde 224 zam mı geldi? Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir