featured

Dünya genelinde en sıcak haziran geçen ay yaşandı! Buzullardaki erime endişe verici

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği‘nin (AB) Copernicus uydu izleme sistemi, geçen ayın dünya genelinde yaşanan en sıcak haziran olduğunu bildirdi.

2019’UN HAZİRAN AYINI SOLLADI

Copernicus’tan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 2023 Haziran ayı evvelki rekor olan Haziran 2019’u büyük farkla aşarak en sıcak haziran olarak kayda geçti. En yüksek sıcaklıklar bilhassa Kuzeybatı Avrupa’da ölçüldü. Orta ve doğu Avrupa ile İskandinavya’nın yanı sıra Karadeniz’in batı kıyısı boyunca uzanan geniş bir hatta, ortalamadan daha kuru şartlar oluştu.

ŞİDDETLİ ORMAN YANGINLARINA SEBEP OLDU

Haziran 2023, Kuzey Amerika’nın büyük kısmında de ortalamadan daha kuru geçti. Şiddetli orman yangınlarını destekleyen şartlar Rusya, Afrika Boynuzu, Güney Afrika’nın birden fazla, Güney Amerika ve Avustralya’nın bölgelerinde görüldü. Okyanus yüzey sıcaklıkları, temel olarak Kuzey Atlantik’teki harika sıcaklık ve Pasifik’te güçlenen El Nino’nun tesiriyle haziran ayı için kaydedilen en sıcak sıcaklık oldu.

Öte yandan, güney Avrupa’nın birçok, batı İzlanda ve kuzeybatı Rusya ortalamanın üzerinde yağışlıydı. Türkiye, Kosova ve Romanya’da şiddetli yağış sele neden oldu.

BUZ DÜZEYİNDE REKOR DÜŞÜŞ

Antarktika deniz buzu ortalamanın yüzde 17 gerisiyle en düşük düzeyine ulaştı ve bir evvelki haziran rekorunu kıymetli farkla kırdı. Ay boyunca günlük Antarktika deniz buzu ölçüsü, “görülmemiş” düşük kıymetlerde kaldı.

Kaynak: AA / Selen Temizer – Dünya
Dünya genelinde en sıcak haziran geçen ay yaşandı! Buzullardaki erime endişe verici

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir