featured

Dünya Meteoroloji Örgütü: Daha yoğun sıcaklık dalgalarına hazır olmalıyız

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Meteoroloji Örgütü, sıcak hava dalgasında devam eden artış görüldüğünü ve dünyanın daha ağır sıcaklık dalgalarına hazır olması gerektiğini bildirdi. WMO’nun Kıdemli Hava Sıcaklığı Uzmanı John Nairn, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen haftalık basın toplantısında, Kuzey yarımküre ve dünya genelinde tesirli olan çok sıcaklarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“BÜYÜYEN BİR SIHHAT RİSKİ”

Isının, süratli kentleşme, çok sıcaklıklar ve yaşanan nüfus münasebetiyle büyüyen bir sıhhat riski olduğuna işaret eden Nairn, bunun iktisat, doğal hayat ve etraf üzerinde büyük tesiri olduğunu vurguladı. Nairn, “Yakın vakitte yapılan bir çalışma, geçen yaz Avrupa’da çok sıcaklar nedeniyle 60 bin kişinin daha öldüğünü ortaya koydu. Bu sayıya uzmanlar ve hükümetler epey temkinli yaklaşıyor.” dedi.

“HAZIR OLMALIYIZ”

Avrupa’nın yanı sıra dünya genelinde de sıcak hava dalgalarının tesirli olduğuna dikkati çeken Nairn, Avrupa’nın dünyadaki en güçlü erken ihtar sistemlerine ve ısı sıhhati hareket planlarına sahip olduğunu kaydetti. Nairn, “Sıcak hava dalgalarının müddetinde ve yoğunluğunda devam eden bir artış görüyoruz. Bu durum global ısınmayla ilgili bilimsel datalar ve Hükümetler ortası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarıyla da büsbütün dengeli. Bu olaylar, ağır biçimde artmaya devam edecek. Dünya, daha ağır sıcaklık dalgalarına hazır olmalı.” sözlerini kullandı.

Kaynak: AA / Muhammet İkbal Arslan – Dünya
Dünya Meteoroloji Örgütü: Daha yoğun sıcaklık dalgalarına hazır olmalıyız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir