Tarama: Dünyadan Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ekim ayına ait ödemeler istikrarı istatistiklerini yayımladı. Buna nazaran; eylül ayında 1.8 milyar dolar ile son 2 yılın en büyük fazlasını veren cari istikrar, ekimde de 186 milyon dolar fazla verdi. Böylelikle Türkiye iktisadı bu yıl üçüncü kere fazla vermiş oldu.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’ndeki İsrail askerlerine ataklar düzenledi. Kassam Tugayları tarafından paylaşılan görüntüde, İsrail askerlerine yakın uzaklıktan akınlar düzenlendiği ve kimi hücumlarda ise dron kullanıldığı görüldü. Öte yandan Kassam savaşçıları, geçtiğimiz günlerde de İsrail’e ilişkin bir Merkava tankını imha etmişti.

Yemen’deki İran takviyeli Husiler’in “Milliyeti ne olursa olsun, İsrail limanlarına giden her gemi gayemizde olacak.” tehdidine Tel Aviv idaresinden karşılık geldi. Husilere askeri müdahale tehdidinde bulunan İsrail’den yapılan açıklamada, “Dünya bu meseleyle ilgilenmezse biz askeri olarak tedbir alacağız.” sözlerine yer verildi.

Gazze’de süreksiz ateşkesin sona ermesiyle ataklarına tekrar başlayan İsrail’e Kassam Tugayları’ndan bir tehdit iletisi daha geldi. Gücü lakin pak sivillere yeten İsrail ordusunu er meydanında titreten Kassam Tugayları’nın son paylaşımlarında “Canlı biçimde girip ceset olarak çıkacaksınız”, “Tel Aviv yanacak, Kudüs özgürlüğüne kavuşacak”, “Allah’ın müsaadesiyle sizi avlayacağız, hayali devletinizi yerle bir edeceğiz.” sözleri yer aldı.

Mali’nin akabinde bir öteki Afrika ülkesi Burkina Faso da, Fransızcayı resmi lisan statüsünden çıkararak, çalışma lisanı statüsüne indirdi. Mahallî lisanların resmi lisan statüsü aldığı anayasa değişikliği ile demokratik kültürün güçlendirilmesi ve hukukun üstünlüğünün korunması amaçlanıyor.

ABD’li ünlü aktör Ryan O’Neal, 82 yaşında hayata veda etti. O’Neal, 1970 yılında başrolünü Ali MacGraw ile paylaştığı ve gişe rekorları kıran Love Story (Aşk Hikayesi) isimli sinemayla tanınmıştı.

Efsanevi rock müzik kümesi Pink Floyd’un solisti Roger Waters, Bogota’da görüşme gerçekleştirdiği Kolombiya Devlet Lideri Gustavo Petro ile “Filistin” bayrağı açtı. Waters, Cumhurbaşkanı Petro’dan Gazze’deki soykırımın durdurulması için Memleketler arası Adalet Divanı önünde bir harekete öncülük etmesini istedi.

İsrail askerlerinin Gazze’de onlarca Filistinli erkeği iç çamaşırlarına kadar soyduğu ve kamyonlarla naklettiği imgeler dünyayı ayağa kaldırdı. İsrail’in skandal atılımına reaksiyon gösteren Hamas,”Askerlerinin ve subaylarının Filistinli direnişçiler tarafından maruz kaldığı darbeler sonucunda, savunmasız sivillerimizden intikam almak hedefiyle onların aşağılayıcı bir biçimde kıyafetlerini çıkarmak bariz bir Siyonist suçudur” açıklamasında bulundu.

İsrail ordusunun Gazze’de sivil halka yönelik katliamları sürürken İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan skandal bir açıklama geldi. Netanyahu, Lübnan sonundaki birlikleri ziyaretinde, “Eğer Hizbullah topyekün bir savaş başlatmaya karar verirse o vakit kendi elleriyle Beyrut’u ve Güney Lübnan’ı Gazze’ye ve Han Yunus’a çevirecek.” dedi.

BBC haber sunucusu Maryam Moshiri, canlı yayında kameranın kendisini çekmediğini düşünerek orta parmak işareti yaptı. Lakin canlı yayında olduğunu fark edince çabucak elini indirerek haber sunmaya devam etti. Birtakım kullanıcılar sunucunun bu hareketini profesyonellikten uzak bulurken, kimileri ise iş gerilimine dikkat çekti.

İngiltere’de Jake ve Natalie isimli çift, lüks merasim yerine sade bir düğünle dünyaevine girdi. Düğün için yalnızca 1560 sterlin harcayan çift, davetlilere yedikleri yemeğin parasını ödetti. Jake Richarson, harcadıkları paranın İngiltere’deki düğün maliyetinin onda biri olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin dışında yaşayan Hamas üyelerine yönelik İsrail’in suikast planladığı tezine sert çıktı. Erdoğan, “Böyle bir yanlışa tevessül etmeleri halinde şunu bilmeleri gerekir ki bunun bedelini, bunun faturasını çok ancak çok ağır öderler. Türkiye’nin hem istihbarat hem güvenlik alanında aldığı arayı dünyada bilmeyen yoktur. Ayrıyeten biz dün kurulmuş bir devlet değiliz. Bunu da kimsenin aklından çıkartmaması gerekir.” dedi.

Türk Hava Yolları, Avustralya seferlerini tanıtmak için Hollywood’un dünyaca ünlü yıldızı Margot Robbie ile anlaştı. THY İdare Şurası Lideri Ahmet Bolat yaptığı açıklamada, “Şimdi Avustralyalı oyuncu Margot Robbie ile görüşüyoruz. Onu uçuştan bir hafta evvel getirip Göbeklitepe üzere birçok yeri gezdirmeyi planlıyoruz.” dedi. Robbie, son olarak “Barbie” sinemasında rol almıştı.

Hamas’a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi’ni işgal eden İsrail askerlerinin yanına kadar sokuldu. Paylaşılan manzaralarda, Kassam savaşçılarının akın yapmadan evvel gözetleme faaliyeti kapsamında İsrail askerlerinin içine kadar sızması kameraya yansıdı. Öte yandan Hamas’tan yapılan açıklamada kelam konusu İsrail askeri birliğine patlayıcılarla hücum yapıldığı bildirildi.

Amerika’da Derek Rosa isimli 13 yaşındaki çocuk, annesini uyuduğu sırada bıçaklayarak öldürdü. Derek, olayın akabinde kanlı bıçağın fotoğrafını bir arkadaşına gönderdi. Annesini öldürdükten sonra sıhhat gruplarını arayan Derek, cinayeti itiraf etti. Savcılık tarafından yayınlanan imgelerde, Derek’in annesini öldürmeden evvel bir mühlet başında durup bir şeyler fısıldadığı göze çarptı.

Tayland’da alternatif tıp tedavisi gören bir model, sindirim sistemine yararlı olan ısıl tedavi sırasında alevler içinde kaldı. Karnında şifalı otlar yakılan modelin bedeninde üçüncü derece yanıklar oluştu.