Dünyanın birinci 24 GB DDR5 RAM yongası geliyor!

Günlük hayatımızın kıymetli modüllerinden bilgisayarlar, teknolojinin gelişimi ile daha da yetenekli hale gelmeye başladı. Bu alanda uzunluk gösteren şirketler tarafından gün geçtikçe yeni bir teknoloji yahut donanım kullanıcıların beğenisine sunulurken, kısa mühlet evvel Güney Kore merkezli bir yarı iletken üreticisi SK Hynix tarafından en kıymetli bilgisayar kesimlerinden biri olarak kabul edilen RAM konusunda kıymetli bir açıklama yapıldı.

24 GB DDR5 RAM yongası geliyor

Üretici, yakın vakitte dünyanın birinci 24 GB DDR5 RAM yongası üzerindeki çalışmalarında son evreye geçildiğini duyurdu. Tipik olarak çip başına azamî 16 GB kapasiteye ulaşan bellek modüllerini göz önünde bulunduracak olursak, yeni yongayla birlikte ilerleyen devirlerde benzeri form faktörlerinde daha fazla kapasitelere sahip RAM donanımları kullanmaya başlayacağız.

SK Hynix, 24 GB DDR5 RAM yongalarında 1anm üretim süreci üzerinde duruyor. Bu sayede RAM’lerde artan yoğunluğa ek olarak daha fazla üretim verimliliği ve suratı sunulması bekleniyor. Spesifik olmak gerekirse, klasik yongalara kıyasla yüzde 33 daha fazla performans ve güç tüketiminde yüzde 25’e varan azalma mümkün olacak. Böylece 24 GB DDR5 RAM yongalarını kullanan sistemler, daha süratli ve daha verimli bir kimliğe bürünecek.

Son olarak kelam konusu yonganın tam bir RAM modülü olmadığı, bunun tersine donanımın bünyesinde bulunan çiplerden oluştuğunun belirtmekte yarar var. Hatırlanacağı üzere daha evvel Güney Kore merkezli Samsung da 24 GB RAM yongası kullanarak 768 GB RAM modülü üzerinde çalışmalara başlamış, fakat daha sonra mevzu ile ilgili sessizliğe bürünmüştü.

SK Hynix, bu teknolojinin birinci etapta bilgi merkezleri üzere üst seviye sistemlere muhtaçlık duyulan yerlerde kullanılmasını, ilerleyen devirlerde de olağan kullanıcıların beğenisine sunulmasını planlıyor. Lakin mevcut çip krizi üzere çeşitli nedenlerden ötürü bu noktada kesin bir tarih vermek epey güç.

Yorum yapın