featured

Dünyanın en çok kullanılan arama motorları belli oldu: İkinci olan isim sizi çok şaşırtacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya genelinde her yıl en çok kullanılan arama motorları listesi hazırlanıyor. Kullanıcı tercihlerine ve indirme sayılarına nazaran yapılan bu liste aslında birinci bakışta çok monoton gelebilir. Zira listenin uzun yıllardır birinci sırasındaki isim değişmiyor. Ancak ikinci sırada yer alma yarışı günden güne kızışıyor. Bilhassa bu sene çok çekişmeli bir rekabet yaşandı. Pekala dünyanın en çok kullanılan arama motoru hangisi? İkinci sırada kim yer alıyor? İşte hususla ilgili detaylar…

Birinci belirli ancak ikinci kim? Sıkı rekabet!

Listenin birinci sırasında aslında çokta şaşırtan olmayan ve birçok kişinin varsayım ettiği bir isim var. Google Chrome. Google tarafından kullanıcılarla paylaşılan Chrome, arama motorları içerisindeki en süratlisi olma argümanıyla piyasada. Yıllardır listede birinciliği kaptırmadığını belirtmemiz gerekiyor. Bu yüzden öteki şirketler son devirlerde ikincilik yarışına girmiş durumdalar.

Listenin ikinci sırasıysa siz takipçilerimizi heyecanlandıracak olan kısım. İkincilik yarışı bu sene Apple Safari ve Microsoft Edge ortasında yaşandı. Microsoft Edge ve Apple Safari uzun bir mühlet boyunca başa baş biçimde yollarına devam etti. Lakin son periyotta Microsoft Edge içerisindeki meseleler ve kullanıcıların Apple aygıtlarına yönelmesiyle birlikte Apple Safari ikincilik tahtına oturdu.

Apple Safari şu anda masaüstü tarayıcısı sıralamasında pazarın yüzde 11,87’sine sahip. Microsoft Edge ise listede yüzde 11’lik dilimle üçüncü sıraya yerleşti. Ortalarındaki farkın yalnızca yüzde 0,87 olması bir sonraki devirde işlerin önemli oranda değişebileceğini bize gösteriyor. Listenin son sırasında ise efsane olarak sayılabilecek Internet Explorer var. Büsbütün takviye kesilmiş olsa da hala onu kullanan yüzde 0,55’lik bir kitle var.

Listenin tam sıralamasıysa aşağıdaki üzere:

  1. Google Chrome: %66,13
  2. Safari: %11,87
  3. Microsoft Edge: %11
  4. Firefox: %5,65
  5. Opera: %3.09
  6. Internet Explorer: %0,55

Safari

Sıralamaya bakıldığında her ne kadar Opera tarayıcısı toplumsal medya ortasında daha popülermiş üzere lanse edilse de Microsoft Edge ve Mozilla Firefox tarayıcılarının gerisinde kaldı. Opera yüzde 3.09’luk bir dilime sahip. Firefox ise yüzde 5,65’lik pazar hissesi dilimiyle listenin 4. sırasında yer alıyor.

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Dünyanın en çok kullanılan arama motorları belli oldu: İkinci olan isim sizi çok şaşırtacak!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir