featured

Düşünceleri okuyabilmek artık mümkün: Yapay zeka ile başarıldı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birbirinden farklı birçok alanda isminden kelam ettirmeyi başaran yapay zeka, bu sefer bilim kurgu sinemalarına bahis olacak bir yenilikle karşımızda! ABD’li bilim insanları, insan zihnindeki kanıları okumanın artık mümkün olduğunu açıkladı. Yapay zekadan faydalanılarak yürütülen deneyde kıymetli ilerlemeler kaydedildi.

ChatGPT gibisi bir yapay zeka modeli kullanıldı!

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Teksas Üniversitesi’ndeki bir küme araştırmacı, yapay zeka teknolojisinden faydalanarak insan zihnindeki fikirleri okuyan bir sistem geliştirdi. “Semantic Decoder” ismiyle anılan bu sistem, ChatGPT ile birebir doğrultuda geliştirilen bir model kullanarak insanlara ilişkin fikirleri metne dönüştürüyor. Sistemin performansını pahalandıran araştırmacılar, kanıların yüksek bir doğruluk oranıyla okunabildiğini belirtti.

Araştırmacı bilim insanları, deneylerinde üç insanın beyin frekanslarından faydalandı. Kıssa dinletilen deneklerin beyin aktiviteleri 16 saat müddetle kayıt altına alındı. Kayıt altına alınan frekansları tahlil edip pahalandıran yapay zeka modeli, öykü içeriğini yüksek bir doğruluk oranıyla metne çevirdi. Kelam konusu metnin, öykü içeriğini büsbütün kapsamamasına karşın kıssanın tüm ana çizgilerinin, anlaşılabilecek seviyede açık bir biçimde yer aldığı belirtildi.

Söz konusu deney gerçekleşirken bir fMRI aygıtından faydalanıldı. Rastgele bir fizikî temasa muhtaçlık duyulmadan gerçekleştirilen tahlil sürecinde, yalnıza manyetik ortamda elde edilen beyin frekansları kullanıldı. MRI aygıtlarında sırf elektromanyetik dalgalar kullanıldığından rastgele bir radyasyon maruziyeti gerçekleşmiyor. Hasebiyle süreç, insan sıhhatine ziyan verebilecek rastgele bir etmeni yapısında barındırmıyor.

Deney sonuçlarının paylaşılmasının akabinde birçok etraftan reaksiyon telaffuzları yükseldi. Kelam konusu sistemin birey mahremiyetini açıkça ihlali niteliğinde olduğunu belirten çevreler, deney faaliyetlerinin sona erdirilmesi gerektiğini söz etti.

Araştırma temsilcileri ortasında yer alan Jerry Tang, çalışmanın berbata kullanıma açık olduğunun farkında olduklarını ve sistemin bu emele hizmet vermemesini sağlamak ismine gereken hassasiyeti gösterdiklerini belirtti. Bu açıklamaya karşın tartışmalar, tüm süratiyle devam ediyor.

Düşünceleri okuyabilmek artık mümkün: Yapay zeka ile başarıldı!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir